Apartament czy hotel? Dlaczego warto wybrać apartament w Zakopanem?

Załóżmy, że zamierzacie w najbliższym czasie wybrać się do Zakopanego. Czy w związku z tym wybralibyście apartament, który oferuje Wam więcej przestrzeni i komfortu, czy też pokój hotelowy, w dużym obiekcie wypoczynkowym? Jeśli macie trudności w podjęciu decyzji co do miejsca Waszego wypoczynku, to koniecznie przeczytajcie poniższy poradnik. Porównamy w nim nocleg w hotelu oraz w apartamencie.

Dla kogo hotel a dla kogo apartament?

Zacznijmy od tego, że każdy z tych obiektów jest przeznaczony dla gości o nieco innych preferencjach. Pokój hotelowy to przestrzeń idealna dla osób, które chcą mieć wszystko zaplanowane. Wszak wchodzi on w skład budynku, w którym znajdują się różne udogodnienia, takie jak restauracje, punkty SPA itd. Obiekty hotelowe są preferowane przez gości biznesowych, a także pary. Wielkość pokoju hotelowego na ogół nie przekracza 20 - 25 metrów kwadratowych. Nie jest to dużo, zważywszy na fakt, że mamy tu w zasadzie do dyspozycji jeden pokój z łazienką. Nie jest to rozwiązanie komfortowe dla osób, które cenią sobie prywatność i samodzielność.

Apartament hotelowy — lub po prostu zwykły apartament — to obiekt, który pod względem funkcjonalnym przypomina mieszkanie. Mamy tu do dyspozycji pokój wypoczynkowy, kuchnię, sypialnię, a nawet kącik do prania. Wybór apartamentu pozwala w pewnym stopniu na większą samodzielność, czego niestety zakwaterowanie hotelowe nie jest w stanie nam zapewnić. Jest on przeznaczony dla par, rodzin, a także grup. Osobna sypialnia jest tu bardzo dużą zaletą.

Wyposażenie pokoju vs wyposażenie apartamentu

Kolejne różnice między obydwoma rodzajami pomieszczeń wypoczynkowych widać na przykładzie dostępnego w nich wyposażenia. Zaletą wynajmu apartamentu jest dużo wyższy standard noclegu. To z kolei oznacza, że wyposażenie apartamentu jest znacznie bogatsze. W obiektach tego typu możemy znaleźć m.in.:

  • duży telewizor,
  • kanapę,
  • szerokie łóżko (np. małżeńskie),
  • zaplecze kuchenne,
  • przedsionek,
  • balkon itd.

Z kolei udogodnienia w hotelu nie zapewniają tak dużego stopnia komfortu. Oczywiście w dużych obiektach możemy znaleźć sklepy, restauracje, kawiarnie, a nawet fryzjera lub salon SPA. Niemniej w samym pokoju nie możemy liczyć na zbyt wiele. W pomieszczeniach hotelowych goście mają najczęściej do dyspozycji łóżko, łazienkę, telewizor, a także internet i ewentualnie balkon. Bądźmy szczerzy — takie wyposażenie jest dostępne w praktycznie każdym apartamencie.

Przewaga wynajmu apartamentu nad wynajmem hotelu

W czym apartament jest lepszy od pokoju hotelowego? Po pierwsze, jest w nim znacznie więcej miejsca. Niektóre, przestronne apartamenty mogą mieć powierzchnię wynoszącą nawet... 80 metrów kwadratowych. I choć rzecz jasna to tylko wyjątki, to średnia oscyluje tu w granicach 30,40 m2. Po drugie, nocleg w apartamencie przypomina pobyt w domu lub mieszkaniu. Mamy tu w końcu do czynienia z obiektem, który składa się z kilku pomieszczeń funkcjonalnych, w których znajduje się prywatna łazienka, sofa, fotele, kuchnia i zmywarka. W wielu apartamentach standardem jest też deska do prasowania. Pełne wyposażenie sprawia, że w takim miejscu możemy poczuć się jak w domu.

Dużą zaletą apartamentów jest również to, że znajdują się one w zwykłych kamienicach, a nawet blokach. Dzięki temu, porównując apartament vs hotel, w tym pierwszym mamy więcej ciszy i spokoju, a także możemy liczyć na większą prywatność.

Zalety wynajmu pokoju hotelowego

Porównując pokój hotelowy a apartament, nie można zapominać, że osoby decydujące się na ten pierwszy wariant również mogą skorzystać z szeregu korzyści. Wybierając nocleg w hotelu, można zjeść na miejscu, a także skorzystać z innych atrakcji. Poza tym warto pamiętać, że niektóre pokoje hotelowe są mniejsze niż apartament, ale oferują wyższy komfort ze względu na dużą liczbę gwiazdek (4 i więcej). W hotelu goście mogą też skorzystać z krytego parkingu. Niestety, w wielu obiektach jest on dodatkowo płatny, co może znacząco przełożyć się na wzrost kosztów wypoczynku.

Pokój hotelowy czy apartament — co wynająć w Zakopanem?

W Zakopanem główne różnice pomiędzy apartamentami a pokojami hotelowymi są na ogół takie same. Często się zdarza, że osoby decydujące się na nocleg w apartamencie, mają do dyspozycji znacznie ciekawsze lokalizacje. Większość zakopiańskich obiektów tej kategorii znajduje się w malowniczych miejscach, zapewniających ciszę, spokój i przepiękne widoki. Porównując pokój hotelowy, a apartament nie sposób nie zauważyć, że większość hoteli znajduje się w miejscach, w których na próżno można szukać pięknej, dziewiczej, tatrzańskiej przyrody. Wynajmując apartament w Zakopanem, jesteśmy bliżej przyrody, czyli de facto tego, co chcemy kontemplować, przyjeżdżając w ten niezwykły region Polski.

Reasumując, naszym zdaniem spór pomiędzy jakością hotelu, czy apartamentu, nie ma racji bytu, gdyż obiekty hotelowe i tak nie są w stanie zapewnić tak wysokiego komfortu wypoczynku co duże i przestronne apartamenty. Kwestię tą koniecznie należy uwzględnić w naszych wakacyjnych (i nie tylko) planach.

© 2024 Apartamenty pod Gubałówką - wszystkie prawa zastrzeżone.

design by lemonpixel booking by hotres

left
right
Dorosłych
-
+
Zamknij