Co zabrać w góry latem i zimą? Lista niezbędnych rzeczy na wyjazd w Tatry

Wakacje czy ferie w górach to marzenie wielu z nas. Kluczowym aspektem udanego wyjazdu w góry jest prawidłowe przygotowanie. O czym należy pamiętać i co zabrać ze sobą w zależności od pory roku?

Wyjazd w góry - o czym należy pamiętać?

Wyjazd w góry wymaga odpowiedniego przygotowania, zarówno pod względem fizycznym, jak i logistycznym. Góry mogą być wymagające pod względem wysiłku fizycznego. Zawsze trzeba mierzyć siły na zamiary, a trasy planować tak, by organizm miał szansę im sprostać. Warunki pogodowe w górach mogą szybko się zmieniać. Dlatego tak ważne jest posiadanie odpowiedniej odzieży, która pozwoli na przetrwanie każdych warunków.

Przygotowaliśmy dla Was podręczną listę rzeczy, które należy zabrać ze sobą w góry razem z krótkimi wyjaśnieniami. Lista podzielona jest na trzy sekcje- co zabrać w góry latem, zimą, a także niezależnie od sezonu. Zaczynajmy!

Co zabrać w góry zimą?

Zimą górskie warunki potrafią być naprawdę mocno wymagające. Wyjazd w góry zimową porą musi być o wiele bardziej przemyślany niż latem. Konieczne jest zabranie ze sobą sprzętu, który pozwoli na pokonanie ewentualnych zasp czy oblodzonych podejść. Trzeba też pamiętać, że góry uczą pokory, a czasem nawet najlepsze przygotowanie może nie być wystarczające i z podejścia trzeba będzie po prostu zrezygnować.

Lista rzeczy, które należy zabrać na wyjazd w góry zimą

 • odzież termoaktywna

Odzież termoaktywna jest zaprojektowana tak, aby skutecznie odprowadzać wilgoć od ciała, pozostawiając je suche. Sucha skóra jest bardziej skłonna do utrzymania odpowiedniej temperatury, co jest szczególnie ważne podczas aktywności na niskich temperaturach. Warstwa termoaktywna pełni funkcję izolacyjną, pomagając utrzymać ciepło ciała. Działa to zwłaszcza efektywnie, gdy warstwa ta jest odpowiednio przylegająca do ciała, nie tworząc pustych przestrzeni, które mogą prowadzić do utraty ciepła.

 • ocieplana kurtka trekkingowa

Ocieplana kurtka zapewnia dodatkową warstwę izolacji termicznej, która pomaga utrzymać ciepło ciała w chłodne dni i nocne temperatury. To kluczowe zwłaszcza w górach, gdzie warunki atmosferyczne mogą być bardziej wymagające. Góry często charakteryzują się silnymi wiatrami, zwłaszcza na wyższych wysokościach. Ocieplana kurtka zewnętrzna może działać jako skuteczna bariera przed wiatrem, pomagając utrzymać ciepło i komfort.

 • czapka i komin

Głowa jest jednym z miejsc, przez które ciało traci ciepło. Czapka stanowi warstwę izolacyjną, pomagając utrzymać ciepło w okolicach głowy. Komin natomiast to tuba materiału, którą można nosić wokół szyi, głowy lub twarzy. Działa jako dodatkowa warstwa izolacyjna, chroniąc przed zimnem. Komin można nosić na wiele sposobów - jako komin na szyję, bandanę, czepek czy maskę. Jego elastyczność i wielofunkcyjność pozwalają dostosować go do różnych warunków.

 • ciepłe skarpety i rękawiczki

Ciepłe skarpety wykonane z odpowiednich materiałów, takich jak wełna merino czy inne materiały termoaktywne, mogą efektywnie izolować stopy przed chłodem. Działa to szczególnie ważne, gdy stopy są narażone na zimno podczas długotrwałego przebywania na świeżym powietrzu. Dobrej jakości ciepłe skarpety powinny także umożliwiać skuteczną wentylację, co pomaga w utrzymaniu suchych stóp. Sucha stopa jest bardziej odporna na zimno niż wilgotna. Rękawiczki natomiast zaprojektowane są do ochrony przed zimnem, wiatrem i chłodem. Mogą być izolowane termicznie i zapewniać odpowiednią ochronę w zimniejszych warunkach.

 • detektor lawinowy

Detektor lawinowy jest urządzeniem, które może być noszone przez narciarzy, snowboardzistów czy alpinistów. Gdy osoba jest zasypana przez lawinę, detektor lawinowy może być przełączony w tryb nadawania, wysyłając sygnał radiowy. Inne osoby wyposażone w detektory lawinowe przełączają się w tryb odbierania. Gdy osoba zostanie zasypana, urządzenie odbierające pozwala na zlokalizowanie nadającego sygnał detektora. W przypadku kilku osób zasypanych, detektory lawinowe pozwalają na skoncentrowane poszukiwanie poprzez kierowanie użytkownika w kierunku sygnału od nadajnika.

 • okulary przeciwsłoneczne

Ekspozycja na promieniowanie UV jest silniejsza w wysokich górach. Okulary przeciwsłoneczne z filtrami UV pomagają chronić oczy przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Śnieg odbija promienie słoneczne, co może powodować oślepienie i podrażnienia oczu. Okulary przeciwsłoneczne z odpowiednim stopniem przyciemnienia redukują odblaski świetlne i poprawiają widoczność.

 • termos

W zimie, szczególnie w chłodnych warunkach górskich, picie ciepłych napojów może być komfortowym i energetyzującym doświadczeniem. Termos pozwala przechować herbatę, kawę, gorącą wodę czy zupę, utrzymując je w odpowiedniej temperaturze przez długi czas.

Co zabrać w góry latem?

Latem wyprawa w góry może być nieco łatwiejsza do zorganizowania, ale trzeba pamiętać, że na wysokich szczytach nawet w środku lata zalega śnieg. Odpowiednie przygotowanie jest więc kluczowe, by wycieczka przebiegła tak, jak sobie zaplanowaliśmy.

Lista rzeczy, które należy zabrać na wyjazd w góry latem

 • kurtka przeciwdeszczowa

W górach pogoda może zmieniać się bardzo szybko. Nawet w ciepły letni dzień można napotkać deszcz, burzę lub ochłodzenie. Kurtka przeciwdeszczowa stanowi ochronę przed niespodziewanymi opadami.

 • szybkoschnące spodnie

Podczas aktywności fizycznej w górach, zwłaszcza w ciepłe dni, można się intensywnie pocić. Szybkoschnące spodnie wykonane z materiałów o właściwościach chłonnych i szybkoschnących pomagają utrzymać skórę suchą, co przeciwdziała uczuciu wilgoci i dyskomfortu.

 • softshell

Softshell to rodzaj odzieży o właściwościach ochronnych, która może być przydatna podczas górskich wędrówek w lecie. Softshell jest zazwyczaj wykonany z materiałów o właściwościach wiatroszczelnych. W górach, zwłaszcza na wystawionych grzbietach czy szczytach, wiatr może być dość silny. Softshell stanowi dodatkową warstwę ochronną przed wiatrem, co zwiększa komfort termiczny.

 • polar lub bluza

Polar jest doskonałym materiałem izolacyjnym, który pomaga zatrzymać ciepło ciała. Może pełnić funkcję warstwy izolacyjnej, zapewniając dodatkową ochronę termiczną, zwłaszcza w chłodniejszych warunkach górskich. Podobną rolę odgrywa każda inna bluza.

 • kijki trekkingowe

Kijki trekkingowe oferują dodatkowe wsparcie dla ciała podczas wspinaczki, schodzenia i trawersowania terenu. Pomagają utrzymać równowagę, zwłaszcza w trudnych warunkach terenowych.

 • zapas wody

W górach latem może być gorąco, a intensywna aktywność fizyczna sprawia, że organizm szybko traci płyny przez pot. Dehydratacja może prowadzić do utraty energii, osłabienia organizmu, a w skrajnych przypadkach nawet do poważnych problemów zdrowotnych.

 • przewiewna odzież trekkingowa

Latem w górach mogą występować zmienne warunki atmosferyczne, a temperatura może znacząco się zmieniać w ciągu dnia. Przewiewna odzież umożliwia skuteczną regulację temperatury ciała, pozwalając na odprowadzanie nadmiaru ciepła i wilgoci w gorące dni.

Lista rzeczy na wyjazd w góry niezależnie od sezonu

 • turystyczny filtr do wody

Turystyczny filtr do wody to praktyczne narzędzie podczas górskich wędrówek, szczególnie w miejscach, gdzie dostęp do czystej wody może być ograniczony.

 • telefon komórkowy i powerbank

Telefon komórkowy umożliwia szybkie skontaktowanie się z ratownikami, służbami ratunkowymi lub innymi osobami w przypadku nagłej sytuacji, wypadku lub problemów zdrowotnych.

 • zapas baterii

Gdy jesteś w górach, korzystanie z telefonu do nawigacji, fotografii, korzystania z aplikacji turystycznych czy po prostu utrzymania kontaktu ze światem zdecydowanie obciąża baterię. Posiadanie zapasu baterii pozwala na ładowanie telefonu czy aparatu fotograficznego w trakcie wędrówki, zwłaszcza gdy nie masz dostępu do gniazdek elektrycznych.

 • kask

Kask zapewnia ochronę głowy przed urazami spowodowanymi upadkiem lub uderzeniem w kamienie, lód czy inne przeszkody. W przypadku wypadku, noszenie kasku może znacząco zmniejszyć ryzyko obrażeń głowy.

 • jedzenie i przekąski

Aktywność fizyczna w górach wymaga dodatkowej energii. Wędrówki, wspinaczki czy inne formy turystyki górskiej spalają kalorie, dlatego ważne jest dostarczenie organizmowi wystarczającej ilości energii poprzez spożywanie pokarmów.

 • mapa

Mapa dostarcza informacji na temat terenu, topografii, szlaków górskich, punktów orientacyjnych, rzek, jezior i innych istotnych elementów krajobrazu. Pomaga to w precyzyjnej orientacji i lokalizacji na szlaku.

 • latarka czołowa

Podczas nocnych wędrówek, latarka czołowa pozwala skierować światło dokładnie tam, gdzie się patrzy. To ułatwia nawigację po szlaku, identyfikację szlaku oraz unikanie przeszkód.

 • apteczka

Apteczka jest niezwykle istotnym elementem wyposażenia podczas górskich wędrówek i innych aktywności na świeżym powietrzu. Zapewnia ona podstawową pomoc medyczną i może być kluczowa w sytuacjach nagłych.

Mamy nadzieję, że nasze zestawienie potrzebnego sprzętu pozwoli Ci prawidłowo spakować plecak, nim ruszysz na wyprawę pełną przygód. Tatry czekają!

© 2024 Apartamenty pod Gubałówką - wszystkie prawa zastrzeżone.

design by lemonpixel booking by hotres

left
right
Dorosłych
-
+
Zamknij