Gubałówka - informacje oraz historia

Wyjazd w polskie góry daje niezapomniane wrażenia. Wiele osób jednym tchem wymienia atrakcje takie jak Krupówki, Giewont czy Morskie Oko. Każdego roku tłumnie odwiedzana przez turystów jest także Gubałówka. To wzniesienie, do którego prowadzi kilka szlaków turystycznych oraz kolejka linowa. Gubałówka to wyjątkowe miejsce, gdzie można zobaczyć panoramę Tatr. Jakie inne atrakcje oferuje Gubałówka w Zakopanem?

Południowa granica dla Zakopanego

Gubałówka jest podłużnym wzniesieniem o wysokości 1129 metrów n.p.m. przylegającym bezpośrednio do Zakopanego. Jest ograniczeniem północnym dla miasta. Powszechnie wiele osób uważa, że Gubałówka jest częścią Zakopanego, w rzeczywistości jednak w jej obrębie znajduje się wiele zakopiańskich dzielnic, wsi i przysiółków. Nazwa pochodzi od polany nazywanej w taki sam sposób. Warto dodać, że w pobliżu Gubałówki leży także Ząb, który jest jedną z najwyżej położonych miejscowości w Polsce. Miłośnicy skoków narciarskich z pewnością pamiętają, że jest to rodzinna miejscowość naszego słynnego zawodnika Kamila Stocha.

Kalendarium ważnych zdarzeń na Gubałówce

Historia Gubałówki jest ciekawa dla badaczy. Południowe stoki były od zawsze terenami pasterskimi sąsiadującymi z wielkimi polanami. Pierwszymi mieszkańcami na tych terenach byli oczywiście górale. Ich ślad pozostał w obecnych nazwach osiedli i ulic, a także na zachowanych starych fotografiach. Przez setki lat zajmowano się tu rolnictwem, pasterstwem i pracą w lesie. W tym okresie ukształtowała się topografia terenu. Z czasem wyznaczono drogi, powstały także gazdówki. Już po II wojnie światowej Gubałówka była miejscem popularnym wśród narciarzy. Dziś Gubałówka jest niezwykle popularna zarówno latem, jak i zimą. Znajdziemy tu piękne widoki, między innymi, na Tatry, Pieniny i Beskid Żywiecki.

Wejście na Gubałówkę na kilka sposobów

Na Gubałówkę można dotrzeć kolejką turystyczną, na pieszo lub samochodem. W centrum Zakopanego znajduje się stacja czynnej przez cały rok kolei linowo-terenowej. Wagoniki mają przeszklony dach, co powoduje, że już na samym początku podróży możemy podziwiać majestatyczne Tatry. Wjazd na Gubałówkę zajmuje tylko kilka minut, ale w tym czasie kolejka pokonuje różnicę wysokości niemal 300 metrów.

Wejście na Gubałówkę pieszo również nie jest trudne, bo przebiega tu krzyżówka trzech szlaków na Gubałówkę. Najlepiej skorzystać z czarnego szlaku, który biegnie wzdłuż torowiska kolei linowej i ma około 1,5 km długości. Jego przejście zajmuje niecałą godzinę. Właściciele aut powinni natomiast kierować się w stronę Kościeliska, najpierw ulicą Powstańców Śląskich, a następnie ulicę Salamandra, która prowadzi na samą górę. Jazda zajmie tylko kilkanaście minut.

Co widać z Gubałówki?

Największą atrakcją dla turystów jest przepiękny widok z Gubałówki, jaki można obejrzeć z jej grzbietu. Jest to znany i ceniony punkt widokowy oraz wspaniałe miejsce spacerowe. Rozciąga się tutaj rozległa panorama Tatr, która w zależności od pogody obejmuje dużą część Tatr Wysokich oraz najważniejsze szczyty Tatr Zachodnich. Możemy tu na własne oczy zobaczyć Giewont przypominający śpiącego rycerza.

Na tarasie widokowym zamontowane są specjalne lunety, za pomocą których można zobaczyć szczyty z Gubałówki lub wykonać zdjęcie wybranej góry. W ten sam sposób możemy obserwować żelazny krzyż górujący nad Giewontem. Po drugiej stronie grzbietu rozciąga się widok na Kotlinę Podhalańsko-Orawską z Babią Górą o wysokości 1725 metrów n.p.m. oraz górą Turbacz sięgającą 1310 metrów n.p.m.

Szlak Papieski i drewniana kapliczka

Na Gubałówce dla osób w każdym wieku i kondycji dostępny jest spacerowy Szlak Papieski, ciągnący się kilka kilometrów aż po Butorowy Wierch. Szybko dotrzemy do budek z pamiątkami, a za nimi do charakterystycznej kaplicy. Została zbudowana w 1967 roku jako wotum za cudowne ocalenie w czasie II wojny światowej i znajduje się bardzo blisko deptaka. W czasach PRL jej historia była burzliwa. Została oficjalnie zatwierdzona jako miejsce kultu w 1973 roku przez Kurię Metropolitalną w Krakowie.

Kaplica na Gubałówce jest drewniana, a wnętrze zostało urządzone przez okolicznych górali. W latach 2012-2015 został przeprowadzony generalny remont obejmujący zarówno fundamenty, dach, instalację elektryczną, jak i wyposażenie kaplicy. Obecnie w każdą niedzielę i święta odbywają się tutaj nabożeństwa. Z pewnością dla osób wierzących wizyta w kapliczce na Gubałówce może być niezapomnianym przeżyciem duchowym.

Butorowy Wierch i Polana Szymoszkowa

Spacer grzbietem Gubałówki warto kontynuować w kierunku zachodnim. Cała droga zajmie około 40 minut, a na trasie będziemy mogli podziwiać nie tylko Tatry, ale także fragment masywu Gorców i pasmo Policy. Po drodze z pewnością natrafimy na kilka regionalnych restauracji i stoisk.

W odległości około 1 km od górnej stacji kolei linowo-terenowej można zobaczyć stację całorocznej kolei krzesełkowej Polana Szymoszkowa. Wyciąg jest jednym z najbardziej popularnych ośrodków narciarskich w okresie zimowym, o długości 1291 metrów. Przy dolnej stacji kompleksu znajduje się kąpielisko, gdzie woda pochodzi z odwiertu geotermalnego „Szymoszkowa GT1” i ma temperaturę około 30 stopni Celsjusza. Dla gości dostępne są liczne atrakcje, w tym zjeżdżalnie i boisko do siatkówki plażowej. Kąpielisko otwarte jest latem.

Schronisko i przekaźnik radiowo-telewizyjny

Nieopodal górnej stacji kolei linowej znajdziemy schronisko, które od wielu lat jest miejscem odpoczynku wielu turystów. Niedaleko stoi także rzeźba Polonia Restituta, wykonana z brązu przez Franciszka Masiaka w 1937 roku. Posąg mierzy około 2 metrów i ma symbolizować odrodzoną Polskę, po wielu latach zaborów i nieistnienia na mapie świata.

Na szczycie Gubałówki znajdziemy też budynek o specyficznym kształcie z wysokim na ponad 100 metrów masztem RTV. Przekaźnik radiowo-telewizyjny należy do Ośrodka Nadawczego, który został zbudowany w 1958 roku. Emisja rozpoczęła się w grudniu tego roku, natomiast w 1962 roku rozpoczęła się retransmisja programu lokalnego nadawanego z Krakowa. Maszt obecny kształt uzyskał w 1999 roku, a jego zasięg obejmuje Zakopane, Nowy Targ, okolice Rabki, Orawę, Spisz i całe Podhale.

Unikatowa zjeżdżalnia grawitacyjna

Osoby zainteresowane aktywnym wypoczynkiem powinny zainteresować się dostępną na południowym zboczu zjeżdżalnią grawitacyjną. Zjazd z Gubałówki to wspaniała zabawa zarówno dla osób zwiedzających góry samodzielnie, jak i całym rodzin z dziećmi. Ponadto na szczycie Gubałówki znajduje się park linowy „Złota Grań”, który oferuje 7 tras o różnych stopniach trudności oraz ściankę wspinaczkową. Na terenie obiektu przygotowano specjalną trasę dla najmłodszych, paintball i strzelnicę. Na Gubałówce zlokalizowany jest także narciarski wyciąg orczykowy o długości 300 metrów. Trasy są sztucznie naśnieżane i oświetlone w godzinach nocnych.

Piaszczysta plaża i targ pod Gubałówką

Po wysiłku fizycznym warto odwiedzić wypełnioną piaskiem plażę na Gubałówce, która zlokalizowana jest na wysokości 1123 metrów n.p.m. Jest to najwyżej położona plaża w Polsce. Można tu podziwiać wspaniałą panoramę Tatr i odprężyć się po dniu pełnym wrażeń. Należy zwrócić także uwagę na targ pod Gubałówką, który znajduje się u jej stóp. To z kolei największy w Zakopanem bazar, na którym można kupić wiele góralskich pamiątek, w tym wyroby regionalne, obrazy i rzeźby wykonane przez podhalańskich artystów, a także świeże oscypki i bryndzę.

Gubałówka to miejsce pełne atrakcji. Pobyt tutaj może zainteresować osoby szukające spokoju i aktywnego wypoczynku. W Internecie można także znaleźć widok z kamer online z Gubałówki, które w dynamiczny sposób przedstawiają okoliczny krajobraz. Wyjazd warto zaplanować z wyprzedzeniem i przeznaczyć na niego zdecydowanie więcej niż tylko jeden dzień. Dzięki temu odwiedzimy ciekawe miejsca, a także docenimy piękno i majestat gór. Taki urlop z pewnością pozostanie w naszej pamięci na wiele lat.

© 2024 Apartamenty pod Gubałówką - wszystkie prawa zastrzeżone.

design by lemonpixel booking by hotres

left
right
Dorosłych
-
+
Zamknij