Gubałówka to miejsce, w którym znajdziemy wiele atrakcji zarówno dla osób samotnych, jak i rodzin z dziećmi. Niezwykłe górskie widoki to tylko początek wrażeń. Jedną z najpopularniejszych atrakcji jest kolej linowo-terenowa PKL Gubałówka. Całoroczna linia jest wyposażona w dwa wagoniki, które mijają się pośrodku trasy. Za ich pomocą można wygodnie wjechać i zjechać z Gubałówki do zimowej stolicy Polski, czyli Zakopanego.
Kolejka na Gubałówkę została zbudowana w 1938 roku. Ciekawostką jest fakt, że prace zajęły tylko 168 dni. Budowę rozpoczęto w lipcu, a już w dniu 20 grudnia 1938 roku trasa została uroczyście oddana do użytku. Miała długość 1307 metrów, mogła obsługiwać turystów przez cały rok, a w ciągu godziny możliwe było przewiezienie aż 2000 osób. Było to nie lada osiągnięcie w nowej Polsce po wielu latach zaborów i nieistnienia naszego kraju na mapie świata.
Kolej linowo-terenowa PKL Gubałówka powstała na zlecenie Ligi Popierania Turystyki, czyli organizacji powstałej w 1935 roku, której celem była promocja turystyki masowej w różnych regionach Polski. Liga podejmowała wiele przedsięwzięć inwestycyjnych, w tym organizowała połączenia kolejowe z atrakcyjnymi pod względem turystycznym miejscami w kraju. W czasie swojej historii kolejka na Gubałówkę przechodziła modernizacje, ostatnia została zakończona 15 grudnia 2001 roku.
Wjazd kolejką na Gubałówkę zajmuje około trzech i pół minuty. Trasa ma nadal długość 1307 metrów, a różnica w poziomach pomiędzy stacją dolną i stacją górną wynosi niemal 300 metrów (822 i 1121 metrów n.p.m.). Kolejka może jednocześnie przewieźć maksymalnie 120 osób, natomiast minimalna ilość osób wymagana do rozpoczęcia podróży to tylko 10 osób w jednym wagonie. Przeszklone wagony pozwalają poczuć wyjątkowy klimat gór już na samym początku wycieczki w Tatry.
Linia kolejowa na Gubałówkę kursuje co kwadrans, zwykle w godzinach od 9:00 do 20:00. Praca jest przedłużana w okresach o dużym nasileniu turystów, na przykład w dni świąteczne. Przewidziano wtedy godziny otwarcia od 8:00 do 21:30. W przypadku wątpliwości należy skontaktować się z obsługą obiektu lub znaleźć aktualne informacje na stronie internetowej Polskich Kolei Linowych. Uzyskamy wtedy pewną informację o bieżącym ruchu na trasie.
Bilety można zakupić na górnej lub dolnej stacji, w okienku kasowym, biletomacie lub przez Internet. Ten ostatni sposób pozwala uniknąć długiego czasu oczekiwania w kolejkach, co może być uciążliwe, zwłaszcza w sezonie. Ceny biletów są uzależnione od okresu, w którym chcemy skorzystać z kolejki na Gubałówkę, jak również miejsca przeprowadzenia transakcji i wieku podróżnych. Polskie Koleje Linowe oferują liczne ulgi i rabaty, o których dokładnie informacje można znaleźć na stronie internetowej PKL.
Warto dodać, że do zakupu biletu online nie jest wymagany dostęp do urządzenia mobilnego. Karta wstępu jest przechowywana w formie pliku PDF, a więc można ją zapisać i odczytać na dowolnym komputerze lub smartfonie. Ceny biletów w kasach są nieco niższe, co warto wykorzystać szczególnie podczas zakupu podróży w obie strony, jak również dla dzieci i młodzieży w formie biletów grupowych. Bilet zarówno w górę, jak i w dół jest ważny przez cały dzień i można go wykorzystać we wszystkich godzinach działania kolejki.
Wjazd na Gubałówkę to niezapomniane wrażenie. Obok stacji kolejki linowej znajdują się punkty gastronomiczne, a także stragany z góralskimi pamiątkami lub jedynymi w swoim rodzaju oscypkami. W niedalekiej odległości zlokalizowany jest także przystanek autobusowy i parking dla samochodów. Koszt pozostawienia na nim auta przez cały dzień to około 20 złotych. Dzięki tym udogodnieniom każdy może zaplanować wycieczkę na Gubałówkę w najbardziej odpowiedni dla siebie sposób.