Kolej linowo-terenowa PKL Gubałówka - historia, ceny, godziny otwarcia

Gubałówka to miejsce, w którym znajdziemy wiele atrakcji zarówno dla osób samotnych, jak i rodzin z dziećmi. Niezwykłe górskie widoki to tylko początek wrażeń. Jedną z najpopularniejszych atrakcji jest kolej linowo-terenowa PKL Gubałówka. Całoroczna linia jest wyposażona w dwa wagoniki, które mijają się pośrodku trasy. Za ich pomocą można wygodnie wjechać i zjechać z Gubałówki do zimowej stolicy Polski, czyli Zakopanego.

Historia kolejki na Gubałówkę

Kolejka na Gubałówkę została zbudowana w 1938 roku. Ciekawostką jest fakt, że prace zajęły tylko 168 dni. Budowę rozpoczęto w lipcu, a już w dniu 20 grudnia 1938 roku trasa została uroczyście oddana do użytku. Miała długość 1307 metrów, mogła obsługiwać turystów przez cały rok, a w ciągu godziny możliwe było przewiezienie aż 2000 osób. Było to nie lada osiągnięcie w nowej Polsce po wielu latach zaborów i nieistnienia naszego kraju na mapie świata.

Modernizacje linii kolejowej

Kolej linowo-terenowa PKL Gubałówka powstała na zlecenie Ligi Popierania Turystyki, czyli organizacji powstałej w 1935 roku, której celem była promocja turystyki masowej w różnych regionach Polski. Liga podejmowała wiele przedsięwzięć inwestycyjnych, w tym organizowała połączenia kolejowe z atrakcyjnymi pod względem turystycznym miejscami w kraju. W czasie swojej historii kolejka na Gubałówkę przechodziła modernizacje, ostatnia została zakończona 15 grudnia 2001 roku.

Niezapomniany wjazd na Gubałówkę

Wjazd kolejką na Gubałówkę zajmuje około trzech i pół minuty. Trasa ma nadal długość 1307 metrów, a różnica w poziomach pomiędzy stacją dolną i stacją górną wynosi niemal 300 metrów (822 i 1121 metrów n.p.m.). Kolejka może jednocześnie przewieźć maksymalnie 120 osób, natomiast minimalna ilość osób wymagana do rozpoczęcia podróży to tylko 10 osób w jednym wagonie. Przeszklone wagony pozwalają poczuć wyjątkowy klimat gór już na samym początku wycieczki w Tatry.

Godziny otwarcia linii PKL Gubałówka

Linia kolejowa na Gubałówkę kursuje co kwadrans, zwykle w godzinach od 9:00 do 20:00. Praca jest przedłużana w okresach o dużym nasileniu turystów, na przykład w dni świąteczne. Przewidziano wtedy godziny otwarcia od 8:00 do 21:30. W przypadku wątpliwości należy skontaktować się z obsługą obiektu lub znaleźć aktualne informacje na stronie internetowej Polskich Kolei Linowych. Uzyskamy wtedy pewną informację o bieżącym ruchu na trasie.

Zróżnicowane ceny biletów

Bilety można zakupić na górnej lub dolnej stacji, w okienku kasowym, biletomacie lub przez Internet. Ten ostatni sposób pozwala uniknąć długiego czasu oczekiwania w kolejkach, co może być uciążliwe, zwłaszcza w sezonie. Ceny biletów są uzależnione od okresu, w którym chcemy skorzystać z kolejki na Gubałówkę, jak również miejsca przeprowadzenia transakcji i wieku podróżnych. Polskie Koleje Linowe oferują liczne ulgi i rabaty, o których dokładnie informacje można znaleźć na stronie internetowej PKL.

Korzystne rabaty dla młodzieży

Warto dodać, że do zakupu biletu online nie jest wymagany dostęp do urządzenia mobilnego. Karta wstępu jest przechowywana w formie pliku PDF, a więc można ją zapisać i odczytać na dowolnym komputerze lub smartfonie. Ceny biletów w kasach są nieco niższe, co warto wykorzystać szczególnie podczas zakupu podróży w obie strony, jak również dla dzieci i młodzieży w formie biletów grupowych. Bilet zarówno w górę, jak i w dół jest ważny przez cały dzień i można go wykorzystać we wszystkich godzinach działania kolejki.

Wjazd na Gubałówkę to niezapomniane wrażenie. Obok stacji kolejki linowej znajdują się punkty gastronomiczne, a także stragany z góralskimi pamiątkami lub jedynymi w swoim rodzaju oscypkami. W niedalekiej odległości zlokalizowany jest także przystanek autobusowy i parking dla samochodów. Koszt pozostawienia na nim auta przez cały dzień to około 20 złotych. Dzięki tym udogodnieniom każdy może zaplanować wycieczkę na Gubałówkę w najbardziej odpowiedni dla siebie sposób.

© 2024 Apartamenty pod Gubałówką - wszystkie prawa zastrzeżone.

design by lemonpixel booking by hotres

left
right
Dorosłych
-
+
Zamknij