Najczęściej popełniane błędy w górach przez turystów

Wyjście w góry jest zawsze emocjonującym przeżyciem, pełnym pięknych widoków oraz wyjątkowych chwil na łonie natury. Dla wielu początkujących turystów stanowi też spore wyzwanie, zwłaszcza jeśli nie są odpowiednio przygotowani i nie zdają sobie sprawny z licznych zagrożeń. Niestety liczba wypadków w górach z roku na rok rośnie, a jest ona związana ze wciąż popełnianymi przez turystów błędami. Poznaj najczęstsze błędy wędrowników i zobacz, jak ich uniknąć, aby cieszyć się udaną i bezpieczną wspinaczką na szlaku.

Brak jakiegokolwiek przygotowania

Decydując się na wyprawę w góry, musimy wcześniej odpowiednio się do niej przygotować. Często popełnianym przez turystów błędem jest brak przygotowania, jeśli chodzi o swoją kondycję fizyczną, ekwipunek, czy samą wiedzę dotyczącą konkretnego szlaku. Niestety, coraz częściej miłośnicy gór wybierają trasy wysokogórskie, które przewyższają ich umiejętności. To najczęściej kończy się tym, że opadają z sił i nie są w stanie kontynuować drogi. Pamiętaj, że w Tatrach zawsze wskazana jest aklimatyzacja. A więc najpierw powinniśmy zacząć od dolinnych szlaków, następnie wybrać regiel górny, a dopiero później pokonywać coraz wyższe i trudniejsze szlaki. Wysokie góry wymagają od nas doświadczenia, wiedzy i znakomitej kondycji fizycznej! Odpowiednie przygotowanie to absolutna podstawa!

Przecenienie swoich sił i kondycji, nieodpowiednie tempo marszu

Zdarza się, że trudność szlaków górskich wcale nie zależy od wysokości gór. Pomimo to, najlepiej sprawdzić swoje możliwości i siły na łatwiejszych trasach, zanim przejdziemy do tych trudniejszych. Prowadzisz siedzący tryb życia? Nie uprawiasz żadnego sportu i nie ćwiczysz? Zacznij od 800-1000-metrowych szczytów. Nie przeceniaj swojej kondycji, gdyż może to prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Niedoświadczonym turystom, polecane są Beskidy czy Góry Stołowe. Świadomość własnej kondycji, sił i predyspozycji jest kluczowym aspektem.

Zbyt późne wyjście na szlak

Chcesz unikać błędów w górach? Pamiętaj, aby nigdy nie wychodzić na szlak zbyt późno. Czemu właściwie jest to odradzane? Na szlakach nie ma oświetlenia, stąd po zachodzie słońca widoczność jest właściwie zerowa. Jeśli więc np. zaczynasz wejście na Rysy dopiero koło 14-stej spod Morskiego Oka, z pewnością nie wrócisz już za dnia. W góry najlepiej pójść wcześnie rano. Pamiętaj, że bezmyślność może skończyć się tragedią.

Brak mapy i planu trasy

Najczęściej popełniane błędy przez turystów to także brak mapy oraz planu trasy. Zdarzają się na szlakach ludzie, którzy nie mają bladego pojęcia o Tatrach, nie mają mapy, ani też nie wiedzą, dokąd prowadzi ich szlak. Dokładne planowanie trasy i czasu, w jakim ją pokonamy, okazuje się niezbędne do określenia tego, kiedy należy wyruszyć w góry, aby dotrzeć do celu i wrócić przed zmierzchem. Sporą przeszkodą okazuje się dla Ciebie brak orientacji w terenie? Wybierając się na wycieczkę w góry, koniecznie zabierz ze sobą mapę czy też doświadczonego towarzysza.

Brak informacji w przypadku zmiany planu

Początkujący turyści, jak i ci doświadczeni powinni pamiętać o tym, jak ważne jest informowanie o wyjściu w góry czy też zmianie trasy. Taką informację można przekazać bliskim nam osobom, czy też zostawić na recepcji w noclegowni. Trzeba przy tym pamiętać, aby podać datę i godzinę wyjścia, kierunek trasy, skąd, dokąd i z kim ruszamy oraz orientacyjny czas powrotu.

Przygotowanie na warunki atmosferyczne

Przygotowanie do wędrówki górskiej powinno zawsze obejmować sprawdzenie prognozy pogody. Pamiętaj, że najczęściej popełniane błędy przez turystów to też niesprawdzenie, czy też zignorowanie warunków pogodowych w górach. Samo zerknięcie za okno nie wystarczy. Przed udaniem się na wędrówkę musimy dokładnie zweryfikować warunki atmosferyczne na szlaku oraz w okolicy. Warto też śledzić ostrzeżenia dla danego regionu. Zmienne warunki pogodowe wymuszają na turystach spakowanie peleryny przeciwdeszczowej, nawet jeżeli w prognozie nie zapowiadają opadów deszczu. Trzeba też wspomnieć o gradobiciu, silnym wietrze czy też nagłym spadku temperatury. Udając się w wyższe partie gór, musisz być przygotowany na każdą ewentualność! Najlepiej ubrać się na tak zwaną cebulkę, spakować cieplejsze rzeczy i coś przeciwdeszczowego.

Brak numeru do GOPR

Niebezpieczne sytuacje w górach nie są niczym rzadkim. Stąd niezależnie od tego, czy mamy już doświadczenie we wspinaczce, czy też dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z górami- zawsze musimy mieć przy sobie numer do GOPR! Jeżeli przytrafi Ci się wypadek, będziesz sam, bez możliwości wezwania pomocy, może to skończyć się nieciekawie. Pamiętaj więc, aby przed wędrówką zapisać w telefonie numery alarmowe do GOPR-u: 601 100 300 i 985.

Źle dobrany ekwipunek

Klasyczne błędy popełniane przez turystów w górach to także niewłaściwie dobrany ekwipunek. W naszym plecaku musi znaleźć się odpowiedni sprzęt, w razie awaryjnych zdarzeń. Jego brak może doprowadzić do nieprzyjemnych sytuacji. Rodzaj wyposażenia zależy od trasy i wysokości gór. Kompas czy latarka to podstawowe elementy. Wybierając się w wyższe partie gór, nie możesz zapomnieć o zaawansowanych sprzęcie, czyli czekanie czy rakach. Pomocy okazuje się też detektor lawinowy, który pomoże Ci sprawdzić, czy w danym regionie występuje zagrożenie lawinowe. Wędrując samotnie, przyda Ci się także kompas i GPS.

Brak umiejętności w używaniu ekwipunku

Nawet najlepszej jakości, markowy sprzęt nie spełni swojego zadania, jeżeli nie będziesz umiał z niego korzystać! Wędrówka górska nie jest dobrym momentem na naukę korzystania z zakupionego sprzętu. Kiedy już wiesz, jakie wyposażenie będzie niezbędne na wybranej trasie, po inwestycji w nie, przećwicz korzystanie z urządzeń, najlepiej pod okiem doświadczonej osoby. Dzięki temu zadbasz o bezpieczeństwo w górach, zarówno swoje, jak i innych osób. Nauka hamowania czekanem, wiązania się liną tudzież asekuracji lotnej to podstawa, jeżeli decydujesz się np. na chodzenie zimą po Tatrach

Brak odpowiedniej ilości wody

Powszechnie popełniane błędy turystów w górach obejmują też brak podstawowych rzeczy jak np. butelki z wodą. Nawodnienie organizmu to podstawa, która jest równie ważna, jak pożywny prowiant. Na szlak musimy zabrać ze sobą wystarczającą ilość wody, dobraną do długości trasy. Mogą być to też napoje izotoniczne czy też termos z herbatą.

Brak prowiantu

Miej na uwadze, że górskie wędrówki wiążą się z utratą energii, zmęczeniem i odwodnieniem. Nigdy nie jesteśmy w stanie dokładnie określić tego, ile zajmie nam droga do najbliższego schroniska, w celu spożycia posiłku. Stąd warto mieć ze sobą prowiant w górach, które zapewni nam energię. Mogą być to kanapki, banany, czekolada, suszone owoce itp.

Nieodpowiednio dobrana odzież i obuwie

Wymieniając najczęstsze błędy turystów popełniane w górach, trzeba też wspomnieć o nieodpowiednio dobranej odzieży oraz obuwiu. Wielu z nas widziało w telewizji osoby poruszające się po szlaku w klapkach, szpilkach czy sandałach. Oczywiście, widok ten wzbudzał ogromne zdziwienie i kontrowersje. Wbrew pozorom takich turystów wcale nie brakuje. Aby zadbać o bezpieczeństwo górskie, należy wybrać dobrej jakości, obuwie górskie, przystosowane do trudnych warunków. W wyższych partiach gór odpowiednim wyborem będzie zwłaszcza obuwie za kostkę, ze sztywną podeszwą. Udając się na wędrówkę po górach, nie ubieraj się nigdy jak na spacer po parku czy plaży! Ubranie w górach musi być przede wszystkim ciepłe, nie może ograniczać ruchów, ani być za luźne. Załóż wygodny T-shirt i spodnie, spakuj też polar i kurtkę przeciwdeszczową. Odpowiednia odzież zapewni Ci komfort termiczny i bezpieczeństwo.

Rozdzielanie się na grupy

Wybierając się w góry w towarzystwie innych osób, ryzyko związane z całą wyprawą znacznie spada. Nie warto więc rozdzielać się na mniejsze grupy. Oczywiście, nawet samotne wędrowanie nie jest żadnych grzechem. Osoby początkujące powinny jednak wędrować z kimś bardziej doświadczonym, zwłaszcza w wyższych partiach gór.

Chodzenie poza szlakiem

Wędrówka poza wyznaczoną trasą może okazać się kusząca, jednak bywa przy tym szczególnie niebezpieczna! Niema w tym więc nic dziwnego, że chodzenie poza szlakiem jest zabronione. Po pierwsze, ze względu na nasze bezpieczeństwo, ale także przyrodę. Schodząc ze szlaku, możemy się łatwo zgubić, ponadto zmniejszamy też swoje szanse na odnalezienie przez ratowników.

Brak naładowanego telefonu i innej niezbędnej elektroniki

Przed wycieczką w góry, należy sprawdzić, czy mamy naładowany telefon. Co ważne, przy niskich temperaturach może on ulec szybkiego rozładowaniu. Dobrze, jeśli do plecaka spakujesz naładowany Powerbank, którym w razie potrzeby z łatwością podładujesz telefon. Przyda on Ci się np. jeśli zgubisz się na szlaku i będziesz chciał wezwać pomoc czy też sprawdzić aktualną pozycję na mapie.

Zostawianie śmieci w górach

Zaśmiecanie zapierającej wdech w piersiach przyrody to karygodny błąd popełniany przez turystów. Przebywając na łonie natury nie śmieć i nie hałasuj. Puste opakowania, butelki, papierki, wyrzucić do kosza czy też schowaj do plecaka. Liczba śmieci w górach, naprawdę szokuje!

Spożywanie alkoholu

Spożywanie alkoholu w trakcie górskiej wycieczki może mieć straszne konsekwencje. Napoje wyskokowe osłabiają naszą czujność oraz koordynację ruchową. Wywołują senność i osłabienie, stąd ich wypicie jest szczególnie niebezpieczne na skalistych, wymagających podejściach. Nie brakuje w naszym kraju turystów, którzy ucierpieli w górach właśnie z powodu spożycia alkoholu.

Trudne warunki w górach wymagają odpowiedniego przygotowania, zaplanowania trasy i jej poznania, jak i właściwego ekwipunku. Turyści popełniają niektóre błędy, jeszcze przed wyruszeniem z domu. Udając się w góry, pamiętaj zawsze o zachowaniu zdrowego rozsądku!

© 2024 Apartamenty pod Gubałówką - wszystkie prawa zastrzeżone.

design by lemonpixel booking by hotres

left
right
Dorosłych
-
+
Zamknij