Szukasz miejsca, w którym mógłbyś wypocząć? Jeśli tak, to polecamy Tatry. Tym razem jednak skupimy się na dolinach w Tatrach polskich i słowackich, które naszym zdaniem są jednymi z najpiękniejszych miejsc na Ziemi.
Dolina Białej Wody (słow. Dolina Bielej Vody) to jedno z najpiękniejszych miejsc w Tatrach Wysokich. Znajduje się ona już po słowackiej stronie Tatr, na południowy wschód od Morskiego Oka, a jej długość to około 10 km. Uznaje się ją za największą dolinę tatrzańską. Jej początek znajduje się w okolicy miejscowości Tatrzańska Jaworzyna. Wysokość doliny waha się w okolicach od 1000 do 1300 metrów nad poziomem morza.
Wędrówkę po Dolinie Białej Wody warto rozpocząć od miejscowości Tatrzańska Jaworzyna, w której znajduje się parking oraz zielony szlak turystyczny. Turyści wybierający tę trasę, mogą cieszyć się przepięknymi widokami tatrzańskich grani. Warto dodać, że zielony szlak jest bardzo dobrze oznakowany i jest odpowiedni dla rodzin z dziećmi.
Z Doliny Białej Wody można zobaczyć szczyt Rysów (2503 m n.p.m.) , Wysokiej (2560 m n.p.m.), a także Młynarza (2170 m n.p.m.). Z tamtejszych punktów widokowych można podziwiać jedne z najpiękniejszych panoram tatrzańskich.
Dolina Białej Wody jest jedną z najpiękniejszych dolin w Tatrach. Na jej obszarze można uprawiać turystykę rowerową, korzystając z tras biegnących wzdłuż zielonego szlaku. Na początku trasa jest dość przyjemna, ale z biegiem czasu wymaga odrobiny wysiłku. Ciekawostką jest fakt, że Dolina Białej Wody jest oblegana przez turystów, a zwłaszcza przez fotografów i artystów.
Dolina Małej Zimnej Wody (słow. Dolina Malá Studená) to jedna z najpiękniejszych dolin po słowackiej stronie Tatr. Znajdziecie ją na wschód od popularnej Doliny Staroleśnej. Jej wysokość wynosi od 1290 m do 2450 m n.p.m., a długość 4,5 km.
Wędrówkę rozpoczynamy od miejscowości Stary Smokowiec. Następnie zielonym szlakiem idziemy przez Hrebienok. Początkowo przejście doliną jest stosunkowo łatwe. Po około 3 godzinach marszu docieramy do Schroniska Tery'ego.
Z Doliny można zobaczyć Łomnicę (2634 m n.p.m.), Baranie Rogi (2526 m n.p.m.), a także Lodowy Szczyt (2627 m n.p.m.). Będąc w Dolinie Małej Zimnej Wody, można też rozkoszować się panoramą Tatr Zachodnich.
Dolina nie jest dostępna dla rowerzystów, niemniej cieszy się ona ogromną popularnością wśród turystów pieszych. Ciekawostką jest to, że w pobliżu znajduje się wiele ścian wspinaczkowych.
Dolina Strążyska położona jest u podnóża Giewontu. Jeśli podejdziemy z Zakopanego na południowy zachód (kilometr na południe od Narodowego Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej), to łatwo na nią natrafimy. Znajduje się ona na wysokości od 900 do 1100 metrów nad poziomem morza, a jej długość to około 3 km.
Jeśli zdecydowaliście się na wybór noclegu w naszych malowniczych apartamentach pod Gubałówką w Zakopanem, to aby ją zwiedzić, wystarczy wejść do TPN-u od strony ulicy Strążyskiej. Następnie idziemy czerwonym szlakiem turystycznym, który wiedzie doliną wzdłuż Strążyskiego Potoku. Dojście do końca doliny, gdzie znajduje się Polana Strążyska, zajmuje około 45 minut..
Z Doliny widać szczyt Giewontu (1894 m n.p.m.), a także Sarnią Skałę (1377 m n.p.m.)
Dolina Strążyska to jedno z najbardziej malowniczych miejsc rodzin z dziećmi, a także osób starszych. Mało kto wie, że miejsce to odwiedziło wielu znanych artystów, takich jak Stanisław Witkiewicz oraz Jan Kasprowicz. Z Polany Strążyskiej prowadzą szlaki na Giewont, Dolinę Białego oraz Sarnią Skałę, dzięki czemu jest ona jedną z najbardziej znanych wśród osób odwiedzających wymienione szczyty.
Dolina Rohacka to jedna z najpiękniejszych dolin w Tatrach Zachodnich, która położona jest po słowackiej stronie w rejonie Rohaczy. Dolina znajduje się na południowy zachód od Zakopanego, w pobliżu miejscowości Zuberec, w bliskim sąsiedztwie lubianej przez naszych gości Orawy. Dolina znana jest z malowniczych krajobrazów, a jej długość wynosi około 5 km. Dolina rozciąga się na wysokości około 1000 - 1500 m n.p.m..
Do doliny możecie dojść z miejscowości Zuberec, skąd prowadzi wygodna, asfaltowa droga, aż do parkingu znajdującego się na początku doliny. W okolicy ma swój początek wiele szlaków turystycznych, które pozwalają zwiedzić zarówno dolinę, jak i otaczające ją górskie szczyty.
Z doliny można podziwiać majestatyczne Rohacze – Rohacz Płaczliwy (2125 m n.p.m.) i Rohacz Ostry (2088 m n.p.m.), które stanowią jedne z najbardziej charakterystycznych szczytów tej części Tatr. Z innych punktów widokowych w dolinie widać również Brestową i Salatyn oraz Orawę i Tatry Wysokie.
Dolina Rohacka jest popularnym celem pieszych wędrówek. Przygotowano tu kilka szlaków rowerowych, które prowadzą z Zuberca wzdłuż doliny, aż do schroniska Tatliakova Chata.
Dolina wchodzi w skład większego systemu dolin polodowcowych. Na jej obszarze znajdują się jedne z najbardziej eksponowanych szlaków, oferujących niezwykłe widoki, takich jak np. przejście przez Rohacza Ostrego i Płaczliwego.
Dolina Gąsienicowa to jedna z najpiękniejszych dolin Tatr Wysokich, położona w polskiej części Tatr, niedaleko Zakopanego, na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jeśli chcecie ją zobaczyć, to koniecznie przygotujcie się na niesamowite widoki. Dolina znajduje się na wysokości od 1500 do nawet 1900 metrów nad poziomem morza. Jej długość to około 5,5 km.
Jeśli chcecie dojść do Doliny Gąsienicowej, to możecie wybrać jeden z kilku szlaków turystycznych. Najpopularniejszym z nich jest przejście z Kuźnic, skąd wyrusza się na żółty lub niebieski szlak. Możecie też skorzystać z wyciągu na Kasprowy. Zejście do Doliny z górnej stacji trwa około 1,5 godziny.
Turyści odwiedzający Dolinę mogą oglądać wiele tatrzańskich szczytów, takich jak Kościelec (2155 m n.p.m.), Świnica (2301 m n.p.m.), Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.), a także Granaty.
W Dolinie Gąsienicowej nie ma szlaków rowerowych. W okolicy znajduje się jednak wiele szlaków pieszych, w tym słynne wejście na Orlą Perć. Ciekawostką jest fakt, że nazwa Doliny Gąsienicowej pochodzi od rodu Gąsieniców – zakopiańskiej rodziny, której członkowie byli związani z tutejszymi terenami.
Dolina Pięciu Stawów Polskich to jedna z najpiękniejszych i najchętniej odwiedzanych dolin tatrzańskich, która zachwyca turystów swoją dziką przyrodą, majestatycznymi szczytami oraz krystalicznie czystymi stawami. Leży ona w środkowej części Tatr, na wysokości od około 1625 m do 1900 m n.p.m. Jest ona ulokowana pomiędzy masywami Orlej Perci i Miedzianego. Długość Doliny wynosi około 4 km.
Jeśli macie ochotę zobaczyć Dolinę Pięciu Stawów, możecie się tam udać:
W Dolinie znajduje się również Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, które jest najwyżej położonym schroniskiem w Polsce (1671 m n.p.m). Na terenie doliny można także zobaczyć wodospad Siklawa, największy wodospad w Polsce, o wysokości około 70 metrów.
Będąc w Dolinie Pięciu Stawów, można podziwiać Kozi Wierch (2291 m n.p.m.), Szpiglasowy Wierch (2172 m n.p.m.), a także Świnicę (2301 m n.p.m.). Tamtejsze pejzaże pięknie prezentują się w trakcie wschodów i zachodów słońca.
W Dolinie znajdują się dwa warianty szlaku prowadzącego do tamtejszego schroniska. Szlak zimowy (czarny) to jedyny sposób dojścia do jezior w porze zimowej, gdyż szlak zielony przez Siklawę (letni) jest wtedy zamknięty.
Dolina Rybiego Potoku to jedna z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych dolin Tatr Wysokich. Znajduje się w polskiej części Tatr, na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, na południowy wschód od Zakopanego. Dolina leży na wysokości od około 1395 m n.p.m. przy Morskim Oku, aż po 2050 m n.p.m. w najwyższych partiach. Ma długość około 6 km i stanowi jedną z najpopularniejszych tras turystycznych w Tatrach.
Jeśli chcecie zobaczyć Dolinę Rybiego Potoku na własne oczy, to Wasz szlak rozpoczyna się w Palenicy Białczańskiej — tej samej, przy której rozpoczyna się szlak na Morskie Oko. Trasa do Morskiego Oka ma długość około 9 km i jest prawdopodobnie najbardziej obleganą w całych Tatrach.
Dolina Rybiego Potoku oferuje liczne atrakcje przyrodnicze i krajobrazowe. To miejsce, w którym spotkać można nie tylko spektakularne widoki, ale także różnorodne formacje skalne i stawy.
Będąc w Dolinie Rybiego Potoku, można cieszyć wzrok przepięknym widokiem Mięguszowieckich Szczytów, Mnicha, a także najwyższego szczytu Polski — Rys.
W Dolinie Rybiego Potoku nie ma szlaków rowerowych, niemniej tutejszy szlak pieszy, jest jednym z najbardziej malowniczych w całych Tatrach. Ciekawostką jest pochodzenie nazwy "Rybi Potok". Otóż w XVIII wieku zarybiano Morskie Oko, dzięki czemu jezioro było bardzo zasobne w pstrągi.
Dolina Chochołowska znana jest z pięknych widoków, bogactwa przyrody oraz wiosennych dywanów krokusów, które co roku przyciągają setki odwiedzających. Jest ona położona w Tatrach Zachodnich, na terenie TPN-u. Dolina leży na wysokości od 900 do 1150 metrów nad poziomem morza. Co ciekawe, mierzy ona aż 10 km długości, w związku z czym uważa się ją za jedną z najdłuższych w całych Tatrach.
Wędrówkę najlepiej rozpocząć na Siwej Polanie. Biegnie stąd wygodna, asfaltowa droga. Starsi i zmęczeni turyści mogą skorzystać z kolejki turystycznej, która kursuje między Siwą Polaną a Polaną Huciska.
Z Doliny Chochołowskiej rozciągają się widoki na liczne szczyty Tatr Zachodnich. Z Polany Chochołowskiej oraz ze szlaków prowadzących w wyższe partie gór można podziwiać m.in. szczyty Grzesia (1653 m n.p.m.), Rakonia (1879 m n.p.m.), Wołowca (2064 m n.p.m.), a także Kominiarskiego Wierchu (1829 m n.p.m.).
Tutejszy szlak rowerowy jest prawdziwą atrakcją dla miłośników jednośladów. Trasa biegnie od Siwej Polany, przez Polanę Huciska, aż do Potoku Chochołowskiego. Ciekawostką jest fakt, że to właśnie w Dolinie Chochołowskiej kręcono ujęcia do filmu "Janosik".
Dolina Kościeliska to jedno z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych miejsc w Tatrach Zachodnich, które przyciąga turystów swoim bogactwem przyrody, licznymi atrakcjami oraz spektakularnymi widokami. Położona w niewielkiej odległości od Zakopanego, jest idealnym miejscem na jednodniową wycieczkę lub dłuższą wędrówkę po tatrzańskich szlakach.
Dolina Kościeliska znajduje się w Tatrach Zachodnich, na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Dolina leży na wysokości około 927 m n.p.m. i wznosi się do około 1500 m n.p.m., co sprawia, że jest łagodna i doskonała nawet dla rodzin z dziećmi. Długość doliny wynosi 9 km.
Podróż po Dolinie Kościeliskiej rozpoczynamy od... Kościeliska, skąd prowadzi wygodna droga. Do Kościeliska można łatwo dojechać z Zakopanego, korzystając z własnego samochodu lub podróżując autobusem.
Z Doliny Kościeliskiej rozciągają się przepiękne widoki na liczne szczyty Tatr Zachodnich. Z niektórych punktów w dolinie oraz szlaków wychodzących na wyższe partie gór można podziwiać szczyty Błyszcza (2159 m n.p.m.), Ornaku (1854 m n.p.m.), Ciemniaka (2096 m n.p.m.) oraz Starorobociańskiego Wierchu.
W Dolinie Kościeliskiej biegną szlaki piesze oraz rowerowe. Dawniej była ona miejscem ukrycia zbójników, którzy często zamieszkiwali tutejsze jaskinie.
Powyżej przedstawiliśmy najładniejsze doliny w Tatrach polskich, które warto odwiedzić. Nasze apartamenty pod Gubałówką będą świetnym punktem startowym, od którego można rozpocząć górskie podróże.