Schroniska górskie w Tatrach które trzeba odwiedzić

Miłość do Tatr można wyrażać na wiele różnych sposobów. Jednym z nich jest doświadczanie niepowtarzalnego klimatu wysokogórskiej turystyki, którego esencją są wizyty w tatrzańskich schroniskach. Dziś zapraszamy Was do wirtualnych odwiedzin obiektów, które - naszym zdaniem - zdecydowanie warto zobaczyć. Jakie schroniska w Tatrach są godne polecenia?

Schroniska górskie w Tatrach, które trzeba odwiedzić

Chodząc od schroniska do schroniska, skupiamy się zwykle na otaczającej nas przyrodzie. Nic w tym dziwnego - Tatry to przede wszystkim przepiękne krajobrazy. Jednakże klimatu tych gór nie da się zrozumieć, nie odwiedzając tutejszych schronisk. Każde z nich ma swój specyficzny charakter i jest dostosowane do potrzeb różnych grup turystów. Sprawdźmy, co mogą nam zaoferować schroniska w Tatrach.

  1. Schronisko nad Morskim Okiem - to miejsce, którego nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. W zasadzie nazwa "schronisko" jest w tym przypadku dość umowna. Obiekt ten składa się tak naprawdę z dwóch budynków, czyli nowego i starego schroniska. Pierwsze powstało w roku 1908, a drugie 80 lat wcześniej, to jest w latach 20. XIX wieku. Tym samym jest to najstarsze schronisko w Polsce. Obiekt nad Morskim Okiem można odwiedzić idąc od strony Palenicy Białczańskiej (słynna, asfaltowa droga) lub też kierując swe kroki od Doliny Pięciu Stawów, poprzez Świstówkę Roztocką i Szpiglasową Przełęcz. Jeśli chcecie zarezerwować nocleg w tym niezwykłym obiekcie, to przygotujcie się na długi czas oczekiwania na rezerwację. Co prawda schronisko może pomieścić aż 79 osób, ale w okresie wypoczynkowym cieszy się ono ogromną popularnością. I jeszcze jedno - obiekt znajduje się na wysokości 1395 m n.p.m.
  2. Hotel Górski na Kalatówkach. To obiekt położony na wysokości 1198 m n.p.m. Znajduje się on tuż przy szlaku prowadzącym z Kuźnic na Giewont. To idealne miejsce dla osób, które chcą zrelaksować się podczas górskiego marszu. Nie wszyscy wiedzą, że obiekt powstał w zaledwie... 150 dni. Na nowo "odkryto" go dopiero w latach 60. ubiegłego wieku. W bliskim sąsiedztwie hotelu znajduje się prywatny stok narciarski. W obiekcie działa też sauna. Nie wszyscy wiedzą, że Kalatówki to idealne miejsce dla miłośników muzyki, gdyż to właśnie tam organizowane są koncerty jazzowe (Jazz Camping Kalatówki).
  3. Schronisko „Murowaniec” Hala Gąsienicowa. Jest to kamienne schronisko górskie, które powstawało w latach 1921 - 1925 na Hali Gąsienicowej. Obiekt może pomieścić aż 110 osób, przy czym warto pamiętać, że w jego wnętrzu ulokowano pokoje przeznaczone zarówno dla 2, jak i 10 osób. Budynek znajduje się na wysokości 1500 m n.p.m. W pobliżu znajdują się prawdziwe perełki dla miłośników wysokogórskich wspinaczek: Orla Perć, Kościelec, Kozi Wierch i Świnica.
  4. Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich - to bardzo popularne, a zarazem najwyżej położone schronisko w Polsce. Można do niego dotrzeć wprost z Doliny Roztoki, skręcając w prawo tuż za Wodogrzmotami Mickiewicza (idąc w stronę Morskiego Oka). Do obiektu prowadzi zielony szlak, który po drodze oferuje przepiękne widoki na Dolinę Roztoki i Pięciu Stawów. Schronisko PTTK znajduje się na wysokości 1671 m n.p.m. Oznacza to, że dotarcie do niego samochodem jest w praktyce niemożliwe. Dlatego całe zaopatrzenie jest dostarczane za pomocą wyciągu linowego. Ciekawostką jest fakt, że jest to jedno z najstarszych schronisk w Tatrach, gdyż otwarło swe podwoje już w 1876 roku.
  5. Schronisko na Hali Kondratowej - to zdecydowanie najmniejszy obiekt wypoczynkowy w tej części Tatr. Jednocześnie może tu przebywać maksymalnie 20 osób, które można ulokować w 3 pokojach. Nie wszyscy wiedzą, że stałym bywalcem schroniska jest... kotka o wdzięcznym imieniu Ryszard. Jak na standardy tatrzańskie budynek znajduje się dość wysoko, bo 1333 m n.p.m. Do schroniska można dojść niebieskim szlakiem z Kuźnic przez Kalatówki. Dotarcie do celu powinno nam zająć nieco ponad godzinę. Jeśli jednak idziemy od samych Kalatówek, nasza wędrówka potrwa znacznie krócej, bo około 30 minut. Obecny budynek schroniska został wzniesiony przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie w latach 1947–1948.
  6. Schronisko im. Wincentego Pola w Roztoce - to ciche i spokojne miejsce, które jest wręcz stworzone dla miłośników tatrzańskich krajobrazów. Obiekt znajduje się nieco na uboczu. Chcąc do niego dotrzeć, warto rozpocząć wędrówkę już na Palenicy Białczańskiej, a następnie (w okolicach Wodogrzmotów Mickiewicza) skręcić w lewo. Ciekawostką jest fakt, że schronisko położone jest zaledwie na wysokości 1031 m n.p.m. przy starej leśnej drodze do Morskiego Oka. Jest tu tak zacisznie, że jesienią w okolicy odbywają się rykowiska jeleni. Z kolei w porze wiosennej przemykają tu niedźwiedzie.
  7. Schronisko na Polanie Chochołowskiej - to nowoczesny obiekt wypoczynkowy, który oferuje aż 120 miejsc. Schronisko znajduje się na Polanie Chochołowskiej, która jest znana m.in. z kwitnących w porze wiosennej krokusów. Obiekt ulokowany jest na wysokości 1148 m n.p.m. W sąsiedztwie budynku znajduje się żółty szlak prowadzący na Grzesia oraz szlak czerwony, którym można dojść na Trzydniowiański Wierch. Obok schroniska znajdują się szałasy pasterskie, które nadają temu miejscu wyjątkowy klimat. Obiekt wypoczynkowy na Polanie Chochołowskiej rozpoczął swą działalność w 1932 roku.
  8. Schronisko na Hali Ornak - jest to obiekt leżący w Dolinie Kościeliskiej, a jego konstrukcja nawiązuje do charakterystycznego, zakopiańskiego stylu architektonicznego. Schronisko powstawało w latach 1947 - 1949. Wybudowano je na miejscu szałasu pasterskiego, który padł ofiarą pożaru w trakcie II Wojny Światowej. Wewnątrz obiektu położonego na wysokości 1100 m n.p.m. znajduje się aż 48 miejsc noclegowych. Co ciekawe, obiekt nie jest podłączony do sieci elektroenergetycznej. Wieczorem oświetla go prąd wytwarzany w agregacie. W praktyce oznacza to również, że odwiedzając Schronisko na Hali Ornak, warto zaopatrzyć się w naładowany powerbank.
  9. Schronisko (herbaciarnia) w Dolinie Strążyskiej - to miejsce dość specyficzne, gdyż nie posiada własnych miejsc noclegowych. Obiekt ten to drewniana chata kryta gontem, która odgrywa rolę punktu gastronomicznego. Powstał on w roku 1926, a w latach 1959 - 1981 zlokalizowano tam punkt ratunkowy GOPR. Jak sama nazwa wskazuje, można tam zjeść ciepły posiłek oraz wypić smaczną herbatę. Warto dodać, że w pobliżu budynku znajduje się mnóstwo ławek, na których zmęczeni turyści mogą szybko zregenerować swoje siły. Herbaciarnia znajduje się na wysokości 1042 m n.p.m. Do Doliny Strążyskiej można dotrzeć, idąc z Wielkiej Polany Małołąckiej. Czas przejścia całej trasy to zaledwie 1 godzina 10 minut.

Jak widać, na terenie Tatr znajduje się mnóstwo jedynych w swoim rodzaju schronisk. Każde z nich ma swój specyficzny klimat, dzięki czemu jest dostosowane do wymogów gości o określonych preferencjach. Jednocześnie podkreślamy, że wypad w Tatry mogą Państwo rozpocząć od wizyty w naszych apartamentach. Będą one idealnym punktem startowym dla wysokogórskich wycieczek, do których - nawiasem mówiąc - serdecznie zachęcamy.

© 2024 Apartamenty pod Gubałówką - wszystkie prawa zastrzeżone.

design by lemonpixel booking by hotres

left
right
Dorosłych
-
+
Zamknij