Tężnia solna, zwana też solankową, to rodzaj obiektu rekreacyjnego, który w ostatnich latach cieszy się ogromną popularnością. Tężnie solne to już nie tylko domena Ciechocinka. Wręcz przeciwnie — powstają one również na Śląsku, a nawet w Tatrach. Czym one są? Kto powinien z nich korzystać i w jakich dolegliwościach one pomagają? Na te wszystkie pytania (a także na kilka innych) odpowiemy w niniejszym artykule.
Tężnie to miejsca, w których solanka, czyli woda zawierająca znaczną zawartość soli, jest pompowana za pomocą ukrytej instalacji wodnej ku górze, a następnie spływa w dół po gałązkach tarniny lub brzozy. W ostatnich latach powstają zwłaszcza małe tężnie solankowe, czyli zamknięte pomieszczenia, które najczęściej są przeznaczone dla maksymalnie kilkunastu osób.
Jak korzystać z tężni solankowej? Mini tężnia solna posiada zwykle krzesła lub ławki, na których można się wygodnie rozsiąść i czytać książkę, słuchać muzyki (najlepiej w słuchawkach) i rozmawiać z innymi osobami. Ważne, aby w międzyczasie wdychać pierwiastki, które mają ogromny wpływ na nasze zdrowie.
Historia tężni solankowych w Polsce jest nierozłącznie związana z kopalniami tej skądinąd szlachetnej substancji. Sól była dawniej dobrem, z którego skarb państwa polskiego czerpał bardzo duże dochody. W miejscach, w których ją wydobywano (np. w Wieliczce), powstawały tężnie, które rozpylały cząsteczki soli w powietrzu, dzięki czemu przychodzący tam mieszkańcy mogli korzystać z dobroczynnych właściwości takich pierwiastków jak jod oraz brom, a także (w mniejszych ilościach) magnez, wapń, potas, żelazo i sód.
Nowoczesne tężnie solankowe — zgodnie z tym, co napisaliśmy wcześniej — pompują wodę z dużą zawartością określonego pierwiastka (solanki często zawierają dodatkowe składniki). Mają one zwykle kształt charakterystycznych wież, które powstają z drewna i liści. Ciecz przepływająca po liściach i darninie szybciej odparowuje i oddaje do atmosfery ważne dla zdrowia pierwiastki. Sercem tężni jest najczęściej pompa elektryczna. W niektórych przypadkach energia niezbędna do jej zasilenia może być pobierana ze źródeł odnawialnych.
Z dobroczynnych właściwości tężni może korzystać praktycznie każdy. Niemniej warto ją polecić zwłaszcza tym osobom, które cierpią na zaburzenie lub osłabienie pracy układu odpornościowego, zmagają się z ciągłymi schorzeniami dróg oddechowych, a także mierzą się z chorobami autoimmunologicznymi. Tężnia solankowa korzystnie wpływa na osoby, które z różnych powodów nie przyjmują wystarczającej ilości niektórych ważnych dla zdrowia pierwiastków (np. bromu, jodu, magnezu). Tężnia umożliwia też lecznicze działanie w kontekście chorób związanych z niedrożnością układu oddechowego, a zwłaszcza stanów zapalnych występujących w jego górnych częściach.
Tężnia to inaczej ogromny filtr powietrza, który jest w stanie skutecznie wychwycić wszystkie zanieczyszczenia. Dzięki dużej zawartości solanki powietrze, które znajduje się w bliskim sąsiedztwie tężni, jest mocno nawilżone i krystalicznie czyste. Regularne korzystanie z właściwości tego niezwykłego obiektu przypomina pod wieloma względami spacer po bałtyckim wybrzeżu w sztormowy dzień.
Na tym jednak zalety tężni się nie kończą. Wręcz przeciwnie — wykonywane w niej inhalacje uspokajają i przynoszą ulgę tym osobom, które cierpią na alergie oddechowe, astmę, a także pracują przez wiele godzin przy komputerze. W niektórych przypadkach relaks w takim obiekcie może ograniczyć uciążliwość stanów zapalnych zatok oraz nieżytu nosa.
Specyficzny mikroklimat panujący w tężniach sprawia, że powietrze wdychane przez odwiedzające je osoby (a w zasadzie znajdujące się w nim pierwiastki) mogą być bardzo pomocne w leczeniu stanów nerwicowych, napięciowych bólów głowy, a także migren i wspomnianych wcześniej chorób autoimmunologicznych.
Kto nie powinien korzystać z tężni? Z całą pewnością nie jest ona polecana osobom, które cierpią na ostre choroby dróg oddechowych z podwyższoną temperaturą. Nie powinny z niej korzystać również te osoby, które borykają się z niewydolnością naczyń wieńcowych i mają na ogół niskie ciśnienie krwi. Negatywny wpływ tężni na zdrowie może również wystąpić wówczas, gdy dana osoba niedawno przeszła zawał mięśnia sercowego, a także, gdy choruje na choroby nowotworowe lub wykazuje nadwrażliwość na działanie składników solanki. Niezastosowanie się do tych ograniczeń może doprowadzić do szeregu powikłań w postaci kłopotów z sercem, skoków ciśnienia, a nawet utraty przytomności i poważnej reakcji skórnej (alergicznej).
Reasumując, tężnia to inaczej naturalna bryza, dzięki której możemy poprawić swoje samopoczucie i zebrać energię niezbędną do dalszej aktywności.