Tężnia solankowa - co to jest i jakie ma właściwości zdrowotne?

Tężnia solna, zwana też solankową, to rodzaj obiektu rekreacyjnego, który w ostatnich latach cieszy się ogromną popularnością. Tężnie solne to już nie tylko domena Ciechocinka. Wręcz przeciwnie — powstają one również na Śląsku, a nawet w Tatrach. Czym one są? Kto powinien z nich korzystać i w jakich dolegliwościach one pomagają? Na te wszystkie pytania (a także na kilka innych) odpowiemy w niniejszym artykule.

Co to jest tężnia solankowa?

Tężnie to miejsca, w których solanka, czyli woda zawierająca znaczną zawartość soli, jest pompowana za pomocą ukrytej instalacji wodnej ku górze, a następnie spływa w dół po gałązkach tarniny lub brzozy. W ostatnich latach powstają zwłaszcza małe tężnie solankowe, czyli zamknięte pomieszczenia, które najczęściej są przeznaczone dla maksymalnie kilkunastu osób.

Jak korzystać z tężni solankowej? Mini tężnia solna posiada zwykle krzesła lub ławki, na których można się wygodnie rozsiąść i czytać książkę, słuchać muzyki (najlepiej w słuchawkach) i rozmawiać z innymi osobami. Ważne, aby w międzyczasie wdychać pierwiastki, które mają ogromny wpływ na nasze zdrowie.

Jak działa tężnia solankowa?

Historia tężni solankowych w Polsce jest nierozłącznie związana z kopalniami tej skądinąd szlachetnej substancji. Sól była dawniej dobrem, z którego skarb państwa polskiego czerpał bardzo duże dochody. W miejscach, w których ją wydobywano (np. w Wieliczce), powstawały tężnie, które rozpylały cząsteczki soli w powietrzu, dzięki czemu przychodzący tam mieszkańcy mogli korzystać z dobroczynnych właściwości takich pierwiastków jak jod oraz brom, a także (w mniejszych ilościach) magnez, wapń, potas, żelazo i sód.

Nowoczesne tężnie solankowe — zgodnie z tym, co napisaliśmy wcześniej — pompują wodę z dużą zawartością określonego pierwiastka (solanki często zawierają dodatkowe składniki). Mają one zwykle kształt charakterystycznych wież, które powstają z drewna i liści. Ciecz przepływająca po liściach i darninie szybciej odparowuje i oddaje do atmosfery ważne dla zdrowia pierwiastki. Sercem tężni jest najczęściej pompa elektryczna. W niektórych przypadkach energia niezbędna do jej zasilenia może być pobierana ze źródeł odnawialnych.

Dla kogo jest tężnia solankowa?

Z dobroczynnych właściwości tężni może korzystać praktycznie każdy. Niemniej warto ją polecić zwłaszcza tym osobom, które cierpią na zaburzenie lub osłabienie pracy układu odpornościowego, zmagają się z ciągłymi schorzeniami dróg oddechowych, a także mierzą się z chorobami autoimmunologicznymi. Tężnia solankowa korzystnie wpływa na osoby, które z różnych powodów nie przyjmują wystarczającej ilości niektórych ważnych dla zdrowia pierwiastków (np. bromu, jodu, magnezu). Tężnia umożliwia też lecznicze działanie w kontekście chorób związanych z niedrożnością układu oddechowego, a zwłaszcza stanów zapalnych występujących w jego górnych częściach.

Właściwości tężni solankowej. Na co pomaga tężnia?

Tężnia to inaczej ogromny filtr powietrza, który jest w stanie skutecznie wychwycić wszystkie zanieczyszczenia. Dzięki dużej zawartości solanki powietrze, które znajduje się w bliskim sąsiedztwie tężni, jest mocno nawilżone i krystalicznie czyste. Regularne korzystanie z właściwości tego niezwykłego obiektu przypomina pod wieloma względami spacer po bałtyckim wybrzeżu w sztormowy dzień.

Na tym jednak zalety tężni się nie kończą. Wręcz przeciwnie — wykonywane w niej inhalacje uspokajają i przynoszą ulgę tym osobom, które cierpią na alergie oddechowe, astmę, a także pracują przez wiele godzin przy komputerze. W niektórych przypadkach relaks w takim obiekcie może ograniczyć uciążliwość stanów zapalnych zatok oraz nieżytu nosa.

Specyficzny mikroklimat panujący w tężniach sprawia, że powietrze wdychane przez odwiedzające je osoby (a w zasadzie znajdujące się w nim pierwiastki) mogą być bardzo pomocne w leczeniu stanów nerwicowych, napięciowych bólów głowy, a także migren i wspomnianych wcześniej chorób autoimmunologicznych.

Tężnia solankowa przeciwwskazania

Kto nie powinien korzystać z tężni? Z całą pewnością nie jest ona polecana osobom, które cierpią na ostre choroby dróg oddechowych z podwyższoną temperaturą. Nie powinny z niej korzystać również te osoby, które borykają się z niewydolnością naczyń wieńcowych i mają na ogół niskie ciśnienie krwi. Negatywny wpływ tężni na zdrowie może również wystąpić wówczas, gdy dana osoba niedawno przeszła zawał mięśnia sercowego, a także, gdy choruje na choroby nowotworowe lub wykazuje nadwrażliwość na działanie składników solanki. Niezastosowanie się do tych ograniczeń może doprowadzić do szeregu powikłań w postaci kłopotów z sercem, skoków ciśnienia, a nawet utraty przytomności i poważnej reakcji skórnej (alergicznej).

Reasumując, tężnia to inaczej naturalna bryza, dzięki której możemy poprawić swoje samopoczucie i zebrać energię niezbędną do dalszej aktywności.

FAQ

 1. Ile czasu można korzystać z tężni?
  Najlepiej od 30 do 60 minut. Jest to czas optymalny, by dostarczyć organizmowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze.
 2. Czy tężnia solankowa jest dobra dla kobiet w ciąży?
  Tak, gdyż znajdujące się w niej powietrze jest bogate w jod, który jest kluczowy dla zdrowia małych dzieci.
 3. Czy tężnia solankowa jest dobra dla osób z nowotworem?
  Nie, tężni nie poleca się pacjentom cierpiącym na nowotwór
 4. Czy tężnia solankowa jest dobra dla osób z niedoczynnością tarczycy?
  W przypadku niedoczynności tarczycy korzystanie z tężni jest wskazane. Seanse nie powinny być przeprowadzane u osób z nadczynnością tego organu.

© 2024 Apartamenty pod Gubałówką - wszystkie prawa zastrzeżone.

design by lemonpixel booking by hotres

left
right
Dorosłych
-
+
Zamknij