TOP 15 Trasy rowerowe po Tatrach, Zakopanem i okolicach

Jakie trasy rowerowe w Tatrach warto polecić? W poniższym poradniku opiszemy mniej i bardziej znane szlaki rowerowe w polskich Tatrach. Co więcej, zapoznamy Was z ich charakterystyką oraz stopniem trudności. Zapraszamy do lektury.

Jaki rower będzie dobry na trasy tatrzańskie?

W Tatrzańskim Parku Narodowym znajduje się sporo ścieżek rowerowych. Zanim jednak wsiądziemy na nasz jednoślad, dobrze przygotujmy się do pokonania skądinąd dość specyficznych tras. Nie ważne, czy chcemy objechać Zakopane rowerem, czy też wybrać się na Tarasówkę lub schronisko Murowaniec. Ważne, aby znać swoje możliwości, trasy rowerowe w górach i co równie ważne... przeczytać poniższy poradnik.

Zacznijmy od jednośladu. Chcąc wybrać się rowerem w góry, trzeba pamiętać, aby pojazd, na którym jedziemy, miał odpowiedni rozmiar ramy, mostka i korby. Oczywiście należy je dobrać do indywidualnych preferencji. Druga kwestia to sama konstrukcja roweru. Powinna być ona wygodna, funkcjonalna i wytrzymała. Najlepszym rozwiązaniem są rowery:

 • trekkingowe,
 • wyprawowe,
 • gravelowe.

Jeśli nie jesteśmy pewni co do naszej kondycji, warto zadbać o rower wspomagany elektrycznie. Trzeba jednak liczyć się z tym, że jego zasięg na znacznych przewyższeniach może być nieco niższy.

Uwaga! Wiele osób pyta, czy na Morskie Oko można wjechać rowerem. My nie zalecamy takiego rozwiązania. O ile możemy mieć trudności z przejściem przez bramki z rowerem (a nawet hulajnogą), o tyle pamiętajmy, że na tak uczęszczanym szlaku możemy stanowić zagrożenie dla innych osób. Mówiąc wprost: rowerem na Morskie Oko nie należy wjeżdżać.

Jak przygotować się do wyruszenia rowerem na szlak?

Na początek pomyślmy o kondycji. Wyjeżdżając rowerem na niektóre tatrzańskie szlaki, musimy liczyć się z tym, że otrzymanie niezbędnej pomocy będzie utrudnione. Druga kwestia to oswojenie się z rowerem. Jazda po kamieniach z pewnością nie będzie wygodna dla osób, które okazyjnie wsiadają na ten środek transportu. Wreszcie zapoznajmy się z charakterystyką szlaków. Na początek warto zacząć od czegoś łatwiejszego. Dolina Kościeliska rowerem to dość łatwa trasa. Może warto zacząć od niej? Można też pomyśleć o aklimatyzacji. Osoby mieszkające na co dzień w dużych miastach mogą poczuć się źle, gdy trafią na tatrzański klimat (nawet w Zakopanem). Nie bez znaczenia jest również to, czy podróż odbywa się z dzieckiem. Jeśli tak, to warto sobie odpuścić wymagające trasy. Na koniec pomyślmy o... wypożyczeniu roweru. W okolicy TPN znajduje się wiele wypożyczalni rowerów. Bądź co bądź, łatwiej nam będzie wypożyczyć coś na miejscu, niż ciągnąć ze sobą jednoślad. Teraz przejdźmy do wyposażenia.

Uwaga! To nic złego, jeśli nie czujemy się na siłach, by wybrać się na górskie szlaki rowerowe. Jeśli są to trasy zbyt wymagające dla nas, wybierzmy miejskie trasy rowerowo-rolkowe. Są one doskonałą propozycją dla osób, które chcą nabyć umiejętności i doświadczenia.

Co należy zabrać na wycieczkę rowerową?

Pierwszą rzeczą, jaką trzeba zabrać ze sobą, jest oczywiście kask. Następnie bierzemy ze sobą odpowiednie spodnie rowerowe z tzw. wkładką, czyli pampersem. Zimą możemy postawić na grubszą odzież z dodatkowym ociepleniem. Fajnym rozwiązaniem są też spodnie z szelkami oraz wyjmowaną wkładką (można je nosić na co dzień). Przed wyjazdem w góry warto też zaopatrzyć się w przewiewną koszulkę rowerową. Najlepiej, jeśli będzie to model z łatwo dostępnymi kieszeniami. Praktycznym rozwiązaniem są też rękawice rowerowe, które ograniczą dyskomfort dłoni i ograniczą ryzyko poślizgu w trakcie hamowania. Oprócz tego warto również mieć:

 • czapkę rowerową,
 • skarpetki zasłaniające kostki (ochrona przed urazami),
 • buty rowerowe ze sztywną podeszwą (wpinane w pedały),
 • kurtkę nieprzemakalną.

Tyle, jeśli chodzi o odzież. Jadąc w góry, warto też pomyśleć o niezbędnych akcesoriach. Koniecznie trzeba się wyposażyć w:

 • zestaw naprawczy do roweru (w tym niezbędne klucze),
 • słodkie, energetyczne przekąski,
 • minimum litr wartościowego napoju,
 • powerbank (można z niego zasilić nie tylko telefon, ale też lampkę rowerową),
 • mapę,
 • latarkę.

Trasy rowerowe w Tatrach — krótki przegląd

Poniżej opiszemy łącznie 15 tras rowerowych w Tatrach, które podzieliśmy według stopni trudności.

Łatwe trasy rowerowe w Tatrach

 1. Trasa Drogą Królewską

Główne punkty trasy: Zakopane - Kościelisko - Dolina Chochołowska - Zakopane
Długość trasy: 18 km.
Czas przejazdu: 2 godz.
Nawierzchnia trasy: 100% asfalt.
Opis: Jest to bodaj najprostsza trasa rowerowa w Tatrach. Wyjeżdżamy z Zakopanego w stronę Kościeliska, mijamy hotel Mercury, wyciąg na Szymoszkową, kościół w Kościelisku i skręcamy na rozgałęzieniu w prawo. Na koniec przejeżdżamy przez Siwą Polanę i wjeżdżamy do Zakopanego od strony Czarnego Dunajca. Dolina Chochołowska rowerem wygląda bardzo pięknie.

 1. Trasa dookoła Zakopanego

Główne punkty trasy: Krupówki - ulica Kościeliska - Muzeum Stylu Zakopiańskiego - Wielka Krokiew - Willa Oksza - Budowlanka
Długość trasy: 12 km.
Czas przejazdu: 1,5 godz.
Nawierzchnia trasy: 100% asfalt.
Opis: Podczas przejazdu mijamy m.in. Cmentarz na Pęksowym Brzyzku, Muzeum Stylu Zakopiańskiego na Kościeliskiej, a także Wielką Krokiew. Dalej jedziemy przez Jaszczurówkę, Antałówkę i docieramy do Szkoły Budownictwa Regionalnego, czyli tzw. Budowlanki.

 1. Trasa na Krzeptówki

Główne punkty trasy: Zakopane - Krzeptówki - Zakopane
Długość trasy: 10 km.
Czas przejazdu: 1,5 godz.
Nawierzchnia trasy: 80% asfalt, 20% droga polna.
Opis: Trasę rozpoczynamy przy Wielkiej Krokwi. Następnie zjeżdżamy na dół, skręcamy w prawo, przejeżdżamy ulicami Żywczańskie, Strążyńską i Bogdańskiego, gdzie kończy się asfalt. Przejeżdżamy przez Skibówki, a następnie wjeżdżamy do Krzeptówek. Wracamy do Zakopanego ul. Kościeliską.

 1. Trasa przez Antałówkę i Jaszczurówkę

Główne punkty trasy: Zakopane - Poronin - Cyrhla - Zakopane
Długość trasy: 26 km.
Czas przejazdu: 3 godz.
Nawierzchnia trasy: 50% asfalt, 50% droga polna i leśna.
Opis: Wycieczkę rozpoczynamy od Willi pod Jedlami. Następnie mijamy Antałówkę i Bachledzki Wierch. Kolejne etapy trasy to Zakopianka, Harenda i wieś Suche. Potem kierujemy się w stronę Poronina i wsi Cyrhle. Potem już wracamy do miasta drogą Oswalda Balzera.

 1. Trasa od Siwej Polany do schroniska na Polanie Chochołowskiej

Główne punkty trasy: Siwa Polana - Schronisko na Polanie Chochołowskiej
Długość trasy: 6,4 km.
Czas przejazdu: 1 godz.
Nawierzchnia trasy: 50% asfalt, 50% droga polna i leśna.
Opis: Jest to prosta i krótka trasa, aczkolwiek mogą znaleźć się na niej dość strome wjazdy i zjazdy rowerowe. Wiosną znajduje się tu mnóstwo krokusów, które pięknie kwitną na tle szczytów Tatr Zachodnich.

Średnie trasy rowerowe w Tatrach

 1. Trasa przez Zgorzelisko

Główne punkty trasy: Małe Ciche - Zgorzelisko - Stasikówka
Długość trasy: 18 km.
Czas przejazdu: 3 godz.
Nawierzchnia trasy: 50% asfalt, 50% droga polna i leśna.

Opis: Przejazd rozpoczyna się w miejscu, gdzie łączą się drogi do Małe Ciche i Murzasichla. Dalej jedziemy w stronę wioski, a następnie jedziemy do lasu, gdzie po 1,5 km wjeżdżamy w Oswalda Balzera. Następnie kierujemy się na Wierch Porońca, przy czym wcześniej skręcamy na Zgorzelisko, mijamy wyciąg Małe Ciche i... aż do Stasikówki cieszymy się przepięknymi, tatrzańskimi krajobrazami.

 1. Trasa przez Gliczarów i Poronin

Główne punkty trasy: Poronin - Bukowina Tatrzańska - Gliczarów - Poronin
Długość trasy: 17 km.
Czas przejazdu: 2,5 godz.
Nawierzchnia trasy: 70% asfalt, 30% droga polna i leśna.

Opis: Wycieczka zaczyna się w Poroninie tuż obok GOK (Gminny Ośrodek Kultury). Dalej jedziemy ulicą Tatrzańską, aż do Kośnych Hamrów i Stasikówki. Potem jedziemy na Bukowinę, do ronda o nazwie Klin. Potem jedziemy do Gliczarowa Górnego, a następnie przy tamtejszej straży pożarnej skręcamy w lewo. Potem już tylko przejazd przez Galicową Grapę i wracamy do Poronina.

 1. Trasa przez polską część Spisza

Główne punkty trasy: Łapsze Wyżnie - Osturnia - Łapsze Wyżnie
Długość trasy: 32 km.
Czas przejazdu: 4,5 godz.
Nawierzchnia trasy: 100% asfalt.
Opis: Trasa zaczyna się w Łapszach Wyżnich (kościół św. Piotra i Pawła), a następnie biegnie przez Łapszankę. Następnie przejeżdżamy obok dzwonnicy loretańskiej i wjeżdżamy do Osturnii, czyli słowackiej wsi o długości 9 km. Granicę z Polską przekraczamy w Kacwinie. Potem jedziemy dalej przez Łapsze Niżne i Łapsze Wyźnie.

 1. Trasa obok Zalewu Czorsztyn

Główne punkty trasy: Łapsze Wyżnie - Osturnia - Łapsze Wyżnie
Długość trasy: 32 km.
Czas przejazdu: 4,5 godz.
Nawierzchnia trasy: 100% asfalt.
Opis: Wyjazd zaczynamy od Trybsza, następnie jedziemy w kierunku Niedzicy i przejeżdżamy przez Zaporę Czorsztyńską. Następnie mijamy Falsztyn, Frydman i dojeżdżamy do Dębna. Na koniec wjeżdżamy do Kremp i Nowej Białej, skąd już blisko do Trybsza.

 1. Trasa Powstania Chochołowskiego

Główne punkty trasy: Zakopane - Gubałówka - Witów - Zakopane
Długość trasy: 30 km.
Czas przejazdu: 4 godz.
Nawierzchnia trasy: 70% asfalt/30% droga polna.
Opis: Wycieczkę rozpoczynamy od wjazdu kolejką na Gubałówkę. Następnie przemieszczamy się wzdłuż grzbietu, a potem jedziemy na Dzianisz. Potem już kierujemy się do wsi Chochołów, gdzie możemy zobaczyć Muzeum Powstania Chochołowskiego. Do Zakopanego wracamy drogą asfaltową przez Witów, a następnie Krzeptówkami obok Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej.

Trudne trasy rowerowe w Tatrach

 1. Z Brzezin do Murowańca

Główne punkty trasy: Parking Brzeziny - Hala Gąsienicowa
Długość trasy: 6 km.
Czas przejazdu: 2 godz.
Nawierzchnia trasy: 30% asfalt/70% droga polna, leśna
Opis: Nie jest to długi szlak, ale zdecydowanie najtrudniejszy na terenie całego TPN. Dopiero pod koniec możemy cieszyć się pięknymi widokami. Zaletą szlaku jest to, że jego większość wiedzie przez las, który daje ochłodę w upalne dni.

 1. Kuźnice - Polana Kalatówka

Główne punkty trasy: Kuźnice - Polana Kalatówka
Długość trasy: 1,4 km.
Czas przejazdu: 0,5 godz.
Nawierzchnia trasy: 100% droga polna, leśna
Opis: To jedna z najbardziej wymagających tras w Tatrach. Suma podjazdów to (na odcinku 1 km) prawie 200 m, a suma zjazdów to zaledwie metr. Szlak kończy się przy Hotelu Górskim.

 1. Trasa przez Słowację

Główne punkty trasy: Poronin - Bukowina Tatrzańska - Łysa Polana - Poronin
Długość trasy: 52 km.
Czas przejazdu: 6 godz.
Nawierzchnia trasy: 90% asfalt/10% droga polna, leśna.
Opis: Zaczynamy w Poroninie, przejeżdzamy do Bukowiny Tatrzańskiej, a następnie do Jurgowa. Dalej kierujemy się w stronę Tatr Bielskich (po słowackiej stronie granicy), a następnie w kierunku Łysej Polany i wprost do Doliny Białej Wody. Na polanie Białej Wody możemy poruszać się pieszo. Stamtąd wracamy podobną drogą, przy czym po drodze wjeżdżamy na Wierch Poroniec. Dalej już tylko w stronę Zazadniej i Małego Cichego oraz Poronina.

 1. Trasa Pod Reglami i na Polanę Chochołowską

Główne punkty trasy: Wielka Krokiew - Droga Pod Reglami - Polana Chochołowska
Długość trasy: 38 km.
Czas przejazdu: 4 godz.
Nawierzchnia trasy: 50% asfalt/50% droga polna, leśna.
Opis: Trasę rozpoczynamy od WIelkiej Krokwi. Następnie wjeżdżamy na Drogę Pod Reglami i kierujemy się w stronę Siwej Polany. Potem jedziemy w głąb Doliny Chochołowskiej, przy czym droga asfaltowa z biegiem czas się kończy.

 1. Trasa z Małego Cichego do Tarasówki

Główne punkty trasy: Małe Ciche - Zazadnia - Zgorzelisko - Tarasówka.
Długość trasy: 11 km.
Czas przejazdu: 3 godz.
Nawierzchnia trasy: 70% asfalt/30% droga polna, leśna.
Opis: To trasa, która łączy w sobie klimat wszystkich tatrzańskich ścieżek rowerowych. Zaczynamy ją od Małego Cichego, po czym jedziemy do Zazadniej, a następnie na Polanę Zgorzelisko i docelowo na Polanę Tarasówka. Do pokonania mamy tu około 200 m przewyższenia.

Jak widać, w Tatrach są łatwe, płaskie trasy rowerowe, a także ścieżki, których niedoświadczeni rowerzyści powinni unikać. Jakie jeszcze fajne szlaki tatrzańskie znacie?

© 2024 Apartamenty pod Gubałówką - wszystkie prawa zastrzeżone.

design by lemonpixel booking by hotres

left
right
Dorosłych
-
+
Zamknij