Skip to main content

Co spakować na całodniową wycieczkę w góry?

By 25 sierpnia 20185 maja, 2020Bez kategorii

W dzisiejszym wpisie omawiamy, jak spakować plecak na jednodniową wycieczkę w góry. Z jednej strony nie można zapomnieć o niczym niezbędnym, z drugiej, nie warto przesadzić, bo wszystko, co spakujemy, będziemy nosić na plecach. Nasza lista to konieczne must have, z czasem na pewno wyrobicie sobie własne listy rzeczy wartych zabrania. Na jednodniową wycieczkę powinien wystarczyć nam plecak o pojemności 20-30 litrów. Co więc spakować?

Woda i jedzenie

Z całej listy te dwie pozycje będą prawdopodobnie ważyły najwięcej, pocieszające jest jednak, że waga ta będzie malała wraz z upływem dnia. O odwodnienie nie trudno nawet w miejskich warunkach, tym bardziej więc na szlaku, w trakcie wzmożonego wysiłku fizycznego. Odwodniony organizm powoduje bóle głowy, osłabienie, drżenie mięśni, halucynacje i omdlenia. Pierwszym symptomem odwodnienia jest pragnienie, które bezzwłocznie należy zaspokoić. Wodę powinniśmy pić systematycznie, małymi łykami, w ciągu całego dnia wędrówki. Jeśli na wycieczkę wybieramy się zimą lub po prostu w chłodny dzień, butelkę warto zastąpić termosem, a wodę ciepłą herbatą. Przy bardzo niskich temperaturach – a te w górach się zdarzają – woda w butelce może zamarznąć. Nie mniej ważne jest jedzenie. By maszerować, musimy mieć siłę, a tej dostarczą nam przyjmowane w trakcie dnia kalorie. By zminimalizować wagę bagażu, dobrze postawić na wygodne w noszeniu, wysokoenergetyczne przekąski, takie jak zbożowe batony, suszone owoce, a nawet czekoladę.

Dodatkowe ubranie

W górach pogoda szybko się zmienia, a temperatury z reguły są niższe od tych w okolicznych miastach. Z uwagi na losowe sytuacje niemożliwym jest tez precyzyjne przewidzenie, jak długo pozostaniemy w górach i czy nie będzie konieczny dłuższy postój w jednym miejscu. Zawsze warto zabrać ze sobą dodatkową warstwę odzieży – bluzę lub przeciwdeszczową kurtkę.

Mapa

Przyda się już na etapie planowania wycieczki, co nie znaczy, że możemy zostawić ją w domu. Mapa jest drogowskazem, informującym, jak podążać na szlaku, pozwala znaleźć aktualne położenie i wytyczyć nową drogę w razie nieplanowanych sytuacji.