Burze w górach się zdarzają, a latem i wiosną, kiedy chętniej korzystamy z turystycznych szlaków, większa jest też możliwość wystąpienia burzy. Zjawisko to do przyjemnych nie należy, a przy dużych wysokościach, otwartych przestrzeniach oraz braku miejsca, gdzie można się schronić jest ono szczególnie niebezpieczne. Z naszego tekstu dowiecie się, co zrobić, by burzy unikać oraz jak ją przetrwać, gdy jednak złapie nas na szlaku.
Planuj górskie wycieczki rano
W miesiącach letnich w Tatrach dominują burze konwekcyjne, czyli wywoływane nagrzewaniem się powietrza i unoszeniem go do wyższych partii atmosfery. Największe niebezpieczeństwo ich powstania przypada na godziny południowe i popołudniowe. Dlatego zaleca się rozpoczynanie górskich wycieczek o jak najwcześniejszej porze. Wczesne popołudnie to czas, w którym w zasadzie powinniśmy schodzić już do schroniska lub doliny, rozumiemy jednak, że to nie zawsze jest możliwe.
Monitoruj pogodę
Pogodowe prognozy sprawdzaj na etapie planowania górskiej wyprawy, przed samym jej rozpoczęciem oraz na bieżąco w trakcie jej trwania, co umożliwia dzisiaj mobilny dostęp do internetu. O nadejściu burzy, może też sygnalizować wzmagający się wiatr.
Przelicz, jak daleko jest burza i zawróć
Prostą metodą wyliczenia, ile kilometrów od nas znajduje się burza jest pomnożenie odstępu czasowego od błysku do grzmotu przez liczbę 332, odpowiadającą prędkości rozchodzenia się dźwięku w powietrzu (332 m/s). Np. jeśli różnica w czasie pomiędzy błyskiem a grzmotem wynosi 3 sekundy, to burza odległa jest od nas o 1 kilometr. Odgłos grzmotu powinien być jasnym sygnałem do powrotu do doliny lub innego bezpiecznego miejsca.
Poznaj i stosuj zasady zalecane przez Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
- Unikaj odsłoniętych przestrzeni, szczytów, grani, pojedynczych skał czy drzew (lepszym rozwiązaniem jest gęsty las).
- Oddal się od cieków wodnych (np. wody spływającej żlebem) oraz metalowych ułatwień (łańcuchów, drabinek), stanowiących doskonałe pole do przepływu ładunku elektrycznego.
- Będąc przy skałach, nie opieraj się o nie. Oddal się od skały o co najmniej metr.
- Ukucnij i złącz nogi razem. Jeśli to możliwe, odizoluj się od podłoża (np. plecakiem).
- Przebywając w grupie, w żadnym wypadku nie trzymajcie się za ręce. Należy rozproszyć się i pozostać w pewnej odległości od siebie, aby w przypadku ewentualnego porażenia ucierpiało jak najmniej osób.
Zachęcamy do obejrzenia filmu ratowników TOPR zatytułowanego „Burza”.