Skip to main content

Dlaczego na wakacje warto pojechać w góry?

By 6 lipca 20188 lipca, 2018Bez kategorii

Kolejne wakacje czas zacząć. Planujecie w tym roku wybrać się z w góry? A może jeszcze się wahacie? Poniżej przedstawiamy kilka plusów urlopu spędzonego na południu Polski.

Alternatywa dla zatłoczonego morza

Choć góry to coraz bardziej popularny kierunek wakacyjnych wycieczek, to nigdy nie będzie w nich tak tłoczno jak na bałtyckich plażach. W górach zawsze można znaleźć ciszę i spokój. Tatrzańskie szczyty, łąki i doliny to setki kilometrów pięknych krajobrazów, łagodnych tras spacerowych i wymagających, pozwalających się sprawdzić podejść. To miejsce dla amatorów samotnych wędrówek, jak również rodzin z dziećmi czy grup przyjaciół, którzy lubią aktywnie spędzać czas.

Trekking lepszy od treningu

Treningi wysokogórskie to forma aktywności stosowana przez wielu sportowców z różnych dziedzin, zwłaszcza startujących w konkurencjach wytrzymałościowych. Na dużych wysokościach, gdzie atmosfera jest bardziej rozrzedzona, organizm zmuszony jest do większej produktywności, dzięki czemu szybciej poprawia się nasza kondycja i wytrzymałość. Już na wysokości powyżej 1000 m n.p.m. naczynia krwionośne rozszerzają się, organizm zaczyna produkować więcej czerwonych krwinek i staje się lepiej dotleniony. Badania z udziałem sportowców wykazały, że najkorzystniejsze i długotrwałe rezultaty przynosi umiarkowana aktywność fizyczna na wysokości 1800-2500 m n.p.m. Należy pamiętać, by każdą aktywność dobrać do swoich indywidualnych możliwości oraz upodobań – aktywny wypoczynek dalej powinien być wypoczynkiem i mile spędzonym czasem na łonie natury, a nie szkołą przetrwania.

Letnie hartowanie organizmu

Klimat wysokogórski cechuje obniżone ciśnienie atmosferyczne, częste wahania wilgotności i temperatury powietrza oraz jego nieco inny skład (niedobór tlenu), co hartuje organizm, by lepiej radził sobie z codziennymi wyzwaniami.

Góry dla małych i dużych

Do Zakopanego i w Tatry zapraszamy wszystkich, niezależnie od wieku. Najmłodsi turyści mogą pierwsze szlaki zaliczać w specjalnych nosidełkach lub wózkach – trasa nad Morskie Oko, to aż 7 km asfaltowej drogi! Dla kilkulatków oraz seniorów dobrym rozwiązaniem mogą być spacery po malowniczych dolinach – Chochołowskiej, Kościeliskiej, Małej Łąki, Białego… W Tatrach nie brakuje też wyzwań dla wprawionych miłośników górskich wspinaczek.

Góralski folklor, Krupówki, oscypek

Pobyt w górach to nie tylko trekking i wspinaczka. Wakacje to najlepszy czas na poznawanie nowych miejsc, doświadczanie ich kultury i tradycyjnej kuchni. Odwiedzając Zakopane poczują Państwo, czym jest magia góralskiego folkloru, na własnej skórze sprawdzą, dlaczego Krupówki są tak kultowe i uwielbiane przez turystów, a w licznych karczmach i kawiarenkach będziecie mogli spróbować oryginalnych potraw takich jak oscypek czy kwaśnica. Dzisiejsze Zakopane to również współczesne atrakcje – papugarnia, możliwość odbycia kąpieli w piwie i wiele, wiele innych. Służymy radą w tym temacie 😉