Skip to main content

Rowerem w Tatry

By 14 października 2019Bez kategorii

Lubisz jeździć na rowerze? Przeczytaj ten tekst, zarezerwuj apartament i zapraszamy w góry! Tatry dają całkiem sporo możliwości rowerzystom. A złota polska jesień to dobry czas na takie wycieczki – zdecydowanie mniej turystów na szlakach i jeszcze piękniejsze widoki.

Tatrzański Park Narodowy – gdzie wolno rowerem, a gdzie nie?

Turystykę rowerową w TPN można uprawiać tylko na udostępnionych do tego celu szlakach lub drogach. Większość z nich to jednocześnie szlaki turystyczne lub drogi publiczne. Z popularnych miejsc zakaz poruszania się rowerem obejmuje drogę do Morskiego Oka oraz Dolinę Kościeliską – warto o tym pamiętać. Gdzie zatem pojechać? TPN na swojej stronie proponuje nam sześć tras:

  1. Droga pod Reglami: od Murowanicy w Dolinie Bystrej do Siwej Polany w Dolinie Chochołowskiej (ok. 10,7 km). Rodzaj nawierzchni: na znacznej długości szeroka droga o piaszczysto-kamienistym podłożu; na krótkim odcinku asfaltowa droga publiczna.
  2. Dolina Chochołowska: od Siwej Polany do schroniska na Polanie Chochołowskiej (ok. 6,4 km). Rodzaj nawierzchni: na odcinku do Polany Huciska nawierzchnia asfaltowa, następnie aż do schroniska podłoże kamienisto-piaszczyste.
  3. Kuźnice – schronisko na Polanie Kalatówki (ok. 1,4 km). Rodzaj nawierzchni: szeroka droga o kamienistym podłożu.
  4. Dolina Suchej Wody – schronisko Murowaniec na Hali Gąsienicowej (ok. 6,4 km). Rodzaj nawierzchni: szeroka droga o kamienistym podłożu.
  5. Małe Ciche – Zazadnia – Wierch Poroniec – Zgorzelisko – Tarasówki (ok. 10,9 km). Rodzaj nawierzchni: trasa o bardzo zróżnicowanym podłożu, na odcinku od Małego Cichego do Zazadniej oraz od Zgorzeliska do Tarasówki leśno-polna droga o piaszczysto-kamienistym podłożu, na pozostałym odcinku asfaltowa droga publiczna.
  6. Małe Ciche – Lichajówki – Murzasichle (ok. 1,8 km). Rodzaj nawierzchni: w większości leśno-polna droga o piaszczysto-kamienistym podłożu, jedynie na bardzo krótkim odcinku asfaltowa droga osiedlowa.

A może Szlak Wokół Tatr?

To historyczno-kulturowo-przyrodnicza trasa rowerowa licząca ponad 280 km. Łączy drogi Polski i Słowacji. Bawi, uczy i pozwala obcować z naturą. Zachwyca unikatowymi walorami przyrodniczymi. Szczegółowe informacje: www.szlakwokoltatr.eu.

W kolejnym wpisie rozwiniemy temat kolarstwa górskiego i podpowiemy, jak zacząć ?