Skip to main content

Skitouring w Tatrach Polskich

By 22 stycznia 20205 maja, 2020Bez kategorii

Skitouring w Tatrach Polskich

Masz alergię na długie kolejki i tłumy na stokach? A może po prostu znudziło Ci się szusowanie utartymi trasami? Porzuć narciarską infrastrukturę i odkryj fun, jaki daje skitouring.

Skitouring to połączenie narciarstwa z turystyką górską. Rezygnacja z wyciągów na rzecz dotarcia do miejsca zjazdu o własnych siłach pozwala w pełni wykorzystać potencjał górskich szlaków – i nie tylko. Skitouring to łagodniejsza odmiana skialpinizmu, nie wymaga więc umiejętności wspinania się i nie zakłada jazdy po bardzo ekstremalnym terenie. To dobra opcja dla wszystkich narciarzy i najlepsze rozwiązanie dla pasjonatów freeride’u.

Możliwość podchodzenia to główna cecha odróżniająca narty skiturowe od zjazdowych. Są one lżejsze, dzięki czemu dużo łatwiej pokonuje się piesze odcinki. Również wiązania, buty i kije różnią się od tych używanych w narciarstwie klasycznym. Nie oznacza to jednak, że od razu musisz zainwestować w nowy sprzęt. Na początek możesz go wypożyczyć. Cena takiego zestawu to około 100 zł. W Zakopanem dostaniesz go np. w wypożyczalni Mountain Explores, ul. Kuźnice 9.

Co jeszcze może się przydać? Foki, raki, gogle, kask, odzież termiczna, detektor lawinowy, mapa, prowiant i oczywiście ekipa. Bo chociaż skitouring to narciarstwo na bezludziu, to jednak w góry nie powinno się chodzić samemu. Zwłaszcza w miejsca dzikie i mało nam znane.

W ustaleniu odpowiedniej trasy pomoże projekt SkitouroweZakopane.pl. Tutaj znajdziecie 20 wycieczek skitourowych po Polskich Tatrach o łącznej długości ponad 100 km. Każda z nich dokładnie opisana, sfotografowana i sfilmowana.

Skitury to powrót do korzeni narciarstwa. Gwarantuje radość z jazdy, nawet w okresie ferii zimowych ?