Skip to main content

Szlakiem stawów tatrzańskich

By 4 listopada 20185 maja, 2020Bez kategorii

Stawy tatrzańskie to nieodzowny element tatrzańskiego krajobrazu. Jest ich ponad 200, a każdy wart zobaczenia!

Tatrzańskie stawy to w rzeczywistości jeziora, jednak nazywanie ich stawami przyjęło się nie tylko w mowie potocznej, ale też w publikacjach naukowych. W większości są pochodzenia polodowcowego. Taka geneza odpowiada za niską temperaturę wody, która wynosi od 4 do 14 stopni – nie rzutuje to jednak na możliwość kąpieli, ponieważ większość stawów znajduje się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, więc kąpiel w nich i tak jest zakazana. Zmarzły Staw przy drodze na Zawrat pokryty jest lodem prawie 300 dni w roku, a słowacki Lodowy Staw zdarza się, że nie odmarza przez kilka lat!

W Tatrach znajduje się ponad 200 stawów, z czego ponad 40 położonych jest w Polsce. Choć nasze góry mają mniej stawów, to jednak na naszą stronę przypadają wszystkie stawowe rekordy. To w Polskich Tatrach są te największe i najgłębsze, mamy też największe „pojezierze” tatrzańskie, którym nazywa się skupisko 21 stawów w Dolinie Gąsienicowej. Sporym skupiskiem stawów jest też Dolina Pięciu Stawów, na którą składa się sześć – a nie jak wskazuje nazwa pięć – wodnych akwenów. Dolina Pięciu Stawów to: Wielki Staw Polski, Zadni Staw Polski, Czarny Staw Polski, Mały Staw Polski, Przedni Staw Polski i Wole Oko (ten ostatni jest stawem okresowym, dlatego nie jest uwzględniony w nazwie Doliny). Największym i chyba też najbardziej rozpoznawalnym stawem w Tatrach jest Morskie Oko (34,54 ha). Na drugim miejscu znajduje się Wielki Staw Polski (34,14 ha), który jest też najgłębszym (79,3 m) i najdłuższym (998 m) stawem w Tatrach. Trzeci rekordzista to Czarny Staw, którego nazwa nie jest przypadkowa – szczyty górskie rzucają na niego cień, a w wodzie występuje sinica. Te elementy sprawiają, że jezioro ma ciemny kolor, który czasem wydaje się po prostu czarny. W tym wypadku jednak rozmiar nie ma znaczenia i równie urokliwe są zarówno duże, jak i małe stawy tatrzańskie. Znaczenia nie ma też pora roku, bo obraz stawów zachwyca wiosną, latem, jesienią i zimą. Te, które spodobają nam się najbardziej, warto zobaczyć we wszystkich czterech porach roku, bo za każdym razem zaprezentują się inaczej!

Podążając szlakiem stawów tatrzańskich uzyskać można specjalną odznakę „Tatrzańskie Stawy”. Jest to regionalna odznaka ustanowiona w 2016 roku przez Hutniczo-Miejski Oddział PTTK w Krakowie. Odznaka obejmuje stawy położone w obrębie Tatr, do których można dotrzeć znakowanymi szlakami turystycznymi (bezpośrednio do brzegu lub w jego bliskie sąsiedztwo). Do zdobycia są dwa stopnie:

II stopień (srebrny) – przyznawany za dotarcie do 21 stawów, dowolnie wybranych spośród wyznaczonych;

I stopień (złoty) – przyznawany za dotarcie do minimum 42 z pozostałych z wykazu dotychczas niezdobytych.

Więcej na temat odznaki przeczytacie na stronie: http://pttkhts.hg.pl/odznaki/stawy.html