Skip to main content

Tatry zimą, pierwsze kroki

By 17 stycznia 20195 maja, 2020Bez kategorii

Jak zacząć zimową przygodę z Tatrami? Zdradzamy to w tym wpisie. Podpowiadamy, jak zaplanować wycieczkę, co zabrać i jaką trasę wybrać na start.

Planowanie wycieczki

Zaczynamy od wyznaczenia odpowiedniej do naszych umiejętności trasy. I nie ma co szarżować w tym temacie! Zacznijmy od teoretycznie małych wyzwań – góry zimą to zupełnie inne góry, warunki, a tym samym stopień trudności niż góry latem. Propozycje tras dla początkujących przedstawiamy poniżej. Drugim krokiem jest organizacja zespołu. Odradzamy, by robić to samemu, zwłaszcza na początku. Dobrze, jeśli może towarzyszyć nam ktoś bardziej doświadczony. W dzień wycieczki najważniejsze jest sprawdzenie pogody i zagrożenia lawinowego. To właśnie lawiny stwarzają największe zimowe niebezpieczeństwo. Komunikat lawinowy publikowany jest na stronach TPN. W niekorzystnych warunkach (przy 3 stopniu zagrożenia lawinowego, a czasem nawet 2) także popularne, zwyczajowo uznawane za bezpieczne, szlaki mogą być bardzo groźne! Odradzamy wyjście w takich warunkach osobom niedoświadczonym.

Co zabrać?

O podstawowym wyposażeniu plecaka na jednodniową wyprawę w góry, pisaliśmy już w poprzednich artykułach. Przypomnijmy więc tylko krótko. Spakować należy: jedzenie i picie (zimą koniecznie powinna to być gorąca herbata oraz wygodne w noszeniu, wysokoenergetyczne batony proteinowe), dodatkowe ciepłe ubranie, mapę, czołówkę z zapasową parą baterii oraz naładowany telefon z wpisanym numerem alarmowym TOPR (601 100 300). Przydatne mogą być również darmowa aplikacja “Ratunek” rekomendowana przez ratowników i power bank. Telefon dobrze jest trzymać blisko ciała, by jak najdłużej zachował sprawną baterię. Zimą warto spakować też folię NRC, która w razie awaryjnej sytuacji, zmniejszy utratę ciepła w organizmie. W zależności od trasy – w przypadku wędrówki powyżej górnej granicy lasu, czyli trasie trudniejszej, jest to wymóg bezwzględny – zabrać należy raki oraz czekana i co bardzo ważne, należy wcześniej nauczyć się posługiwania tym sprzętem! Do tego wszystkiego jeszcze zdrowy rozsądek i możemy ruszać.

Trasy rekomendowane przez Tatrzański Park Narodowy, jako odpowiednie dla osób, które chcą postawić pierwsze kroki w Tatrach pokrytych białym puchem:

  1. Wierch Poroniec – Rusinowa Polana – Wiktorówki – Zazadnia. Piękne widoki, wędrówka przez ośnieżony las, a na Wiktorówkach można zwiedzić Kaplicę Matki Boskiej Jaworzyńskiej Królowej Tatr – opiekunki wszystkich wędrujących po Tatrach. Zawsze możemy tam liczyć na kubek gorącej herbaty.
  2. Brzeziny – Psia Trawka – Gęsia Szyja – Rusinowa Polana – Wierch Poroniec. Wspaniałe widoki na Tatry. Trasa dla bardziej wprawnych, ale bezpieczna, choć nieco dłuższa.
  3. Dojścia do tatrzańskich schronisk. Do Morskiego Oka z Włosienicy należy iść wytyczonym zimowym obejściem. Przejście drogą na tym odcinku zagrożone lawinami. Do schroniska w Pięciu Stawach Polskich niepolecane przy wyższych stopniach zagrożenia lawinowego, istnieje tam bowiem możliwość zejścia lawin. Dojście na Halę Gąsienicową – tylko z Kuźnic przez Boczań, a przy wyższym stopniu zagrożenia lawinowego bezpiecznie tylko z Brzezin.
  4. Jaszczurówka – Dolina Olczyska – Kopieniec – Cyrhla. Trasa w większości poprowadzona lasem, choć niepozbawiona widoków. Jej wariantem może być przejście z Doliny Olczyskiej do Kuźnic.
  5. Polana Chochołowska (schronisko) – Grześ. Można się tam wybrać przy dobrej widoczności, gdyż powyżej górnej granicy lasu mogą wystąpić trudności orientacyjne.