Skip to main content

Wspinaczka w Tatrach – pierwsze kroki

By 12 listopada 20185 maja, 2020Bez kategorii

Tatrami można się cieszyć na wiele sposobów: pieszo, rowerem, uprawiając nordic walking lub bardziej ekstremalnie – wspinając się. Wspinaczka wysokogórska wymaga jednak odwagi i miesięcy, a nawet lat przygotowania. W tym wpisie podpowiadamy, jak i gdzie zacząć wspinaczkę w Tatrach.

Nasze Tatry to wspaniałe góry! W spinaczce możemy zacząć od prostych przejść skalnych, by kontynuować na trudnych, hakowych drogach Kazalnicy. Nim zdecydujemy się zdobyć tatrzańskie ściany, trzeba kilka sezonów poświęcić na wspinaczkę w skałkach. Daje to dobry warsztat na start. Co dalej? Jedną z opcji może być kurs taternicki, który przygotuje nas do nowych, bardziej wymagających warunków. Takich kursów można znaleźć bardzo dużo, dlatego warto wygooglować prowadzącego oraz markę, by mieć pewność, że to sprawdzona firma, która zapewni nam bezpieczeństwo – zarówno w trakcie kursu, jak i później, w samodzielnej spinaczce. Innym sposobem postawienia pierwszych kroków jest wybranie się w góry z doświadczonym znajomym. Wtedy wspinając się „na drugiego” możemy obserwować go oraz liczyć na jego wsparcie i asekurację.

Jaki sprzęt powinniśmy zabrać?

Sprzęt ten różni się od tego zabieranego w skały. Górski portal i sklep 8academy zaleca:

– dwie liny

– zestaw kości i kilka friendów, czyli zaawansowany sprzęt wspinaczkowy stosowany podczas wspinaczki na własnej asekuracji; przy ich pomocy zakłada się punkty asekuracyjne na drogach skąpo lub wcale nie obitych

– ok. 10-12 ekspresów

– kilka taśm różnej długości i kilka luźnych karabinków

– uprząż

– buty wspinaczkowe

– kask

Gdzie zacząć?

Oto kilka możliwości, które nie powinny sprawić dużej trudności odpowiednio przygotowanym nowicjuszom: Grań Kościelców, Droga Jordana, Droga Gnojka, Żabi Koń, Żabia Lalka, Grań Mięguszy, Środkowe Żebro na Granatach, Grań Wideł, Setka na Zadnim Kościelcu.